Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bývalý inžinier Applu Bob Burrough nedávno nahral na svoj YouTubový kanál video, ktoré zobrazuje projekt s názvom Erasmus. Ide o špeciálne užívateľské prostredie, ktoré dokáže reagovať na okolité svetlo.

Bob Burrough kedysi pracoval 7 rokov pod vedením Steva Jobsa či Tima Cooka. Teraz je už bývalým zamestnancom amerického giganta, no to mu nezabránilo ďalej pracovať na svojich nápadoch. Jedným z nich je takzvaný „Projekt Erasmus“.

Ide o používateľské prostredie, ktoré za pomoci špeciálnej kamery dokáže reagovať na okolité svetlo. V jednoducho vyzerajúcej aplikácií sa jednotlivé elementy správajú tak, že dokážu odrážať svetlo a vytvárať tieň. Ide o výborný nápad, ktorý by mohol jedného dňa preraziť aj v najnovších smartfónoch. Poďme sa teda pozrieť, ako celá aplikácia funguje.

Burrough na svojom videu prezentoval aplikáciu, ktorá ukazuje jednoduché prostredie projektu Erasmus.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

Pohybom smartfónu začnú jednotlivé elementy reagovať na okolité svetlo miestnosti, v ktorej sa nachádza. Na základe tohto pohybu tlačidlá a horná lišta dokážu odrážať svetlo a vytvárať tiene.

„Vyzerá to, akoby elementy užívateľského prostredia boli fyzické objekty položene na povrchu obrazovky a človek si na nich mohol siahnuť,“ povedal Bob vo videu.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

Aplikácia pracuje vďaka špeciálnej kamere uloženej na vrchnej časti smartfónu. Jedná sa o kameru Olloclip, ktorá využíva šošovku rybieho oka a je schopná zachytiť širokouhlý obraz prostredia.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

Vo videu prechádza Bob cez rôzne miestnosti a demonštruje, ako okolité svetlo vyplýva na elementy obrazovky.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

Prechod do tmavej miestnosti alebo tieňa spôsobí, že jednotlivé elementy neodrážajú žiadne svetlo a pôsobia plocho. Dokonca sa stratil aj obrys posuvných tlačidiel.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

Bob dodáva, že to, ako sa bude prostredie správať, je čisto na programátorovi. Existuje aj možnosť implementácie podsvietenia elementov podobne, ako je to na podsvietenej klávesnici laptopov.

Akonáhle sa presunul späť do svetla, prostredie začalo okamžite reagovať. Jednotlivé elementy dokonca reagujú aj na smer zdroja svetla, čo vytvára skutočne pôsobivý 3D efekt.

Zobraziť celú galériu (7)
YouTube/Bob Burrough

V minulosti sme už mohli vidieť rôzne implementácie tretích strán, ktoré dokázali vytvoriť akoby 3D obrazovku, ktorá reagovala na pohyb, nie však svetlo. Bob Burrough však vytvoril niečo špeciálne a možno sa raz jeho implementácia dostane aj do ozajstných smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú