Elektrické autá sú vo svojej podstate jednoduchšie než tie so spaľovacím motorom, no keď sa niečo pokazí, oprava alebo výmena veľkých súčastí, ako sú elektromotory či vysokonapäťové batérie, sa môže poriadne predražiť. Výmena hnacej jednotky za úplne novú totiž často znamená výdavky v tisícoch eur, pričom nový batériový balík môže stáť aj niekoľko desiatok tisíc. Práve preto si čoraz viac majiteľov elektrických áut nachádza cestu k repasovaným dielom – a teraz sa o slovo hlásia aj dvaja európski odborníci: SEG Automotive a Fersa, informuje InsideEvs.

Tieto dve spoločnosti ponúkajú repasované elektromotory pre prvú generáciu Tesly Model S a mestské elektrické vozidlo Renault Zoe. Spoločne vytvorili produkt s názvom Redrive, ktorý kombinuje skúsenosti Fersy – dodávateľa nových ložísk – a SEG Automotive, ktorý sa postará o kompletnú renováciu zvyšku hnacej jednotky. Výsledkom je kompletný repasovaný motor, ktorý je podľa výrobcov až o 30 % lacnejší než originálna nová jednotka.

Repasované elektromotory zaplavili európsky trh

Pre Teslu Model S ide konkrétne o repasovanú verziu tzv. Large Drive Unit (LDU), ktorá je známa svojimi poruchami – najčastejšie kvôli tomu, že chladiaca kvapalina zateká tam, kde nemá. SEG preto do repasovanej verzie zaradil úpravu, ktorá tento problém rieši, tzv. „coolant delete mod“. Výmena je pritom jednoduchá a funguje na princípe plug-and-play, teda len sa vymení kus za kus.

Cena samotnej repasovanej jednotky zatiaľ nie je verejne známa, ale SEG trvá na tom, že ide o približne 30-percentnú úsporu oproti novému dielu. Je však nutné navštíviť autorizovaný servis, kde sa najprv namontuje repasovaný motor a až potom sa stará jednotka môže poslať na renováciu.

Celý proces veľmi pripomína renováciu štartéra alebo alternátora pri klasických autách so spaľovacím motorom – čomu sa SEG Automotive venuje už takmer sto rokov. Firma so sídlom v Stuttgarte v Nemecku zamestnáva približne 6 000 ľudí v 14 pobočkách po celom svete a patrí medzi popredných OEM výrobcov štartérov, alternátorov a 48-voltových rekuperačných jednotiek (BRM).

Fakt, že sa dnes dá repasovať aj elektromotor, je veľkým krokom vpred – najmä pre majiteľov starších elektrických áut, ktorým sa nechce investovať do drahých originálnych dielov. Trh s repasovanými komponentmi pre EV sa rozbieha a do budúcnosti môžeme očakávať ešte viac takýchto riešení vrátane neoficiálnych batérií z trhu náhradných dielov, ktoré umožnia udržať elektrické autá na cestách dlhšie a cenovo dostupnejšie.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP