Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Potenciálny život v našej Slnečnej sústave fascinuje vedcov a bádateľov už desiatky rokov. Špecifickou planétou, ku ktorej sme si vybudovali akýsi osobitý vzťah, je Mars. Na túto planétu sme vyslali už množstvo misií a pokračovať budeme pravdepodobne dovtedy, kým vedci neurobia raz a navždy záver, či tam život bol, alebo nebol možný.

Jeden z medzinárodných programov, ktorý sa taktiež zameral na bádanie Marsu je vesmírny program ExoMars. Ten však bol pozastavený, no najnovšie správy portálu Spacenews hovoria o tom, že čoskoro konečne dostane zelenú.

Konflikt pozastavil misiu

Vojna na Ukrajine, žiaľ, významne ovplyvňuje snáď každé odvetvie globálneho charakteru. Jej následkom sa nevyhlo ani spoločné preskúmavanie vesmíru. Na nezmyselný konflikt doplatil vesmírny program ExoMars, ktorý bol výsledkom spolupráce Európskej vesmírnej agentúry (ESA) s ruským Roskosmosom, čo je vládna agentúra zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum.

Misia ExoMarsu mala začať ešte v júli 2020, no po spoločnom uvážení dospeli šéfovia k záveru, že misia si vyžaduje časovo náročnejšie testy, takže sa jej štart posunul na rok 2022. Ako je však dobre známe, práve začiatkom tohto roka napadlo Rusko Ukrajinu a tým utrpel aj program ExoMars, keďže členské štáty ESA odhlasovali pozastavenie tejto misie práve kvôli tomuto vojenskému aktu.

V júli 2022 sa Európska vesmírna agentúra rozhodla definitívne ukončiť spoluprácu na tomto projekte s Ruskom, čo však ohrozilo celý vesmírny program, keďže sa počítalo s viacerými ruskými technológiami, vrátane rakety, ktorá mala vyniesť do vesmíru špecializované vozidlo.

Obnovenie projektu

Teraz sa však ľady opäť pohli a vesmírny program ExoMars dostal nový nádych. Len pred pár hodinami ESA oznámila, že podpísala kontrakt v hodnote 522 miliónov eur s tímom pod vedením francúzskej technologickej korporácie Thales Alenia Space. Týmto krokom sa obnovili práce na misii ExoMars, ktorej úlohou je dopraviť na povrch Marsu rover s názvom Rosalind Franklin.

Toto vozidlo je vybavené vrtákom, ktorý prenikne až do úctyhodnej hĺbky dvoch metrov na povrch „červenej planéty“. Práve v tejto hĺbke zozbiera materiál, aby vedci mohli analyzovať možné dôkazy o živote na Marse v minulosti, ale aj v súčasnosti.

Na dobrej ceste

Misia ExoMars by sa mala uskutočniť koncom roka 2028, no ako uviedol zástupca výkonného riaditeľa a senior viceprezident pre pozorovanie, prieskum a navigáciu v Thales Alenia Space – Massimo Comparini, na kritickej ceste k dátumu spustenia neexistuje žiadny konkrétny faktor.

„Je to skôr zložitosť toho, čo musí byť zrekonštruované a prispôsobené pre misiu. Momentálne čelíme klasickým výzvam, ktoré máme v týchto typoch misií. Teraz je potrebné urobiť veľa práce, ale sme späť na správnej ceste v nominálnom, typickom vesmírnom programe,“ vyjadril sa spolu s Comparinim aj riaditeľ ESA pre ľudský a robotický prieskum Daniel Neuenschwander.

Pre celú vedeckú obec a hľadanie života na susednej planéte je správa o obnovení vesmírneho programu ExoMars pozitívnou skutočnosťou. Žiaľ, aj pri tomto projekte sa ukázala nezmyselnosť vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý pozastavil a značne spomalil túto misiu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú