Známa európska zbrojovka MBDA predstavila novú strelu, ktorá má potenciál zásadne ovplyvniť námorné boje, a to, ako sú dnes využívané európske ponorky. Ako totiž upozorňuje MBDA na svojej webovej stránke v tlačovej správe, firma vyvinula strelu Exocet SM40 so schopnosťou odpaľovania spod morskej hladiny, pričom ponúka slušný dolet a zároveň ničivú silu.

Nahradí svojho predchodcu

Nová SM40 pre ponorky bude okresanou verziou klasickej, z lodí odpaľovanej MM40 a zároveň nahradí už zastaralú SM39, dodáva portál NavalNews. Odpaľovaná bude v torpédovej tube, ktorá sa vynorí nad hladinu a vypustí do vzduchu samotnú strelu, ktorá má veľký ničivý potenciál a zároveň slušný dolet na úrovni až 120 km.

Presnejšie ide o upravenú MM40 Block 3c, protilodnú strelu s hlavicou vážiacou až 165 kg. Takáto zbraň je schopná potápať aj väčšie bojové lode a je tak nástrojom, ktorý súper nesmie podceniť. Aj keď je dolet v porovnaní s verziou odpaľovanou z lode nižší, v porovnaní s predchodcom v podobe SM39, ktorého dolet pri odpálení z ponorky je len 50 km kvôli motoru na pevné palivo.

Dôvodom pre kratší dolet boli raketové motory využívajúce pevné palivo, ktoré so sebou síce prináša rôzne špecifické výhody, ako sme vysvetľovali v samostatnom článku, avšak nie je veľmi efektívne a výkonné. Okrem toho je modernejšia strela tohto typu vybavená aj oveľa lepšou a digitalizovanou avionikou, ktorá umožňuje jednoduchšiu produkciu.

Čas na zbrojenie

Európske krajiny môžu byť v blízkych rokoch nútené navýšiť výdavky na zbrojenie aj kvôli situácii za Atlantickým oceánom, kde moc nad Spojenými štátmi opäť prevezme Donald Trump. Ako spomína Reuters, v prípade Trumpovho víťazstva vidia viacerí príležitosť na kúpu akcií v európskych zbrojovkách.

Mierne rozdiely

Od bežnej MM40 sa bude ponorková SM40 líšiť viacerými spôsobmi, predovšetkým aby sa vošla do torpédového obalu. Podobne ako táto verzia však tiež dokáže zasahovať aj pobrežné ciele, ako sú kotviace lode či námorné základne. Novšie verzie sú miesto raketového motora na pevné palivo poháňané turbínovým motorom, ktorý síce nemá tak vysoký okamžitý ťah, avšak miesto toho poskytuje slušnú efektivitu a vďaka tomu aj lepší dolet.

Námorné strely zohrávajú dôležitú úlohu aj vo vojne na Ukrajine, ktorá používa vlastné strely Neptun na zasahovanie ruských cieľov. Nedávno sa takýmto spôsobom podarilo zasiahnuť aj fregatu Admirál Makarov, ktorá kotvila v Čiernom mori. Ruska však tvrdí, že išlo o následok výbuchu munície na palube.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú