Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V Európe budú smartfóny hodnotené podľa nových kritérií, ktoré odhalia ich „ekologické“ vlastnosti ešte predtým, ako si ich kúpi koncový zákazník. Na toto hodnotenie bol zostavený nový systém, ktorý bude platný v celej EÚ. Ide o výsledok spolupráce viacerých veľkých mobilných operátorov a výrobcov, ktorí pristúpili na hodnotenie Eco Rating podľa viacerých kritérií, informuje Android Central.

Vieš, ako tvoj smartfón škodí životnému prostrediu?

Moderné smartfóny dnes disponujú konštrukciou a spracovaním, ktoré neumožňuje takmer žiadne „domáce“ opravy. V skutočnosti sa bežný používateľ možnosťou opravy či dopadom výroby takého zariadenia na životné prostredie pri jeho kúpe vôbec nezaoberá.

Vlastné kroky vpred v tomto smere spravilo zopár výrobcov, no konečný zákazník stále nemá prehľad o tom, ako „škodlivý“ môže byť jeho nový smartfón.

Taký Apple začal kvôli ekológii zmenšovať balenia nových iPhonov a po novom v nich už nenájdeme ani nabíjací adaptér. K podobnému rozhodnutiu sa neskôr odhodlal aj Samsung, či Xiaomi. Týmto spôsobom je možné znížiť množstvo produkovaného elektronického odpadu, no to stále nemení nič na „ekologickosti“ samotného smartfónu.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Smartfóny dostanú nový hodnotiaci systém

Podobne ako mnohé iné domáce spotrebiče, dostanú po novom aj smartfóny „ekologický“ bodovací systém, ktorý bude reprezentovať environmentálny dopad celej produkcie konkrétneho modelu, a to od samotnej výroby, cez dopravu, až po používanie a „smrť“ každého takéhoto zariadenia.

Za touto iniciatívou stoja operátori Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (spadá sem O2 a Movistar), Telia Company a Vodafone. Spolu s 12 výrobcami smartfónov tak stanovili hodnotiaci systém, ktorý bude podľa vybraných kritérií určovať environmentálnu stránku každého modelu.

Medzi zapojenými výrobcami sú CAT, Doro, HMD Global (Nokia), Huawei, MobiWire, Motorola – Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung, TCL, Alcatel, Xiaomi, ZTE. Doteraz bolo takto hodnotených zhruba 80 zariadení, no množstvo ďalších má pribudnúť každý mesiac.

O zapojení predajcov elektroniky do tohto hodnotenia zatiaľ nie sú známe informácie, no práve mobilní operátori sú jednými z najväčších predajcov smartfónov, ktorí ich popri svojich službách ponúkajú koncovému zákazníkovi. Konzorcium spomenutých spoločností sa pritom snaží aj o zapojenie ďalších operátorov a výrobcov, ktorí využijú metodológiu tohto hodnotenia.

Rozhodnutie prišlo kvôli vízii udržateľnej budúcnosti, v ktorej zohrávajú veľkú rolu aj smartfóny. Pomocou Eco Ratingu sa tak zákazník pred kúpou nového modelu dozvie transparentné informácie o „ekologickosti“ daného modelu, ktorý je hodnotený v 5 oblastiach s maximálnym bodovým ohodnotením na 100 bodov.

Hodnotené kritéria smartfónov v Eco Ratingu:

  • Odolnosť
    • Predstavuje „robustnosť“ zariadenia, životnosť batérie a záručnú dobu zariadenia a komponentov.
  • Opraviteľnosť
    • Predstavuje jednoduchosť opravy, pričom zahŕňa aj dizajn smartfónu a ďalšie úkony, ktorými sa môže zvýšiť životnosť produktu zlepšením jeho opraviteľnosti a opätovného použitia.
  • Recyklovateľnosť
    • Predstavuje „účinnosť“, ktorou je možné ďalej zhodnotiť a využiť komponenty zariadenia a ako dobre sa dajú recyklovať využité materiály.
  • Klimatická účinnosť
    • Predstavuje množstvo skleníkových plynov, ktoré „vyprodukuje“ smartfón počas celého životného cyklu až po vyradenie.
  • Efektívne využívanie zdrojov
    • Predstavuje vplyv spôsobený vzácnymi surovinami (zlato a pod.) pri výrobe zariadenia na čerpanie vzácnych zdrojov.

NEPREHLIADNI
Neautorizované servisy majú nový problém. Na iPhone 12 nevymenia ďalší základný komponent

Takéto hodnotenie by sme mali vidieť vo všetkých európskych krajinách, vrátane Slovenska, už od 24. júna tohto roka. Eco Rating má potom pomôcť nielen vo vyhodnocovaní environmentálneho dopadu smartfónov, ale aj v ich budúcom vývoji a ovplyvniť to, aké konštrukčné riešenia, materiály či balenia výrobcovia využívajú.

Zákazník sa tak už o mesiac dozvie pri kúpe nového smartfónu aj o jeho vyššie spomenutých vlastnostiach a ekologickom dopade, na základe čoho sa môže rozhodnúť, či si ho kúpi. Samotnú cenu zariadení by to však nemalo nijako ovplyvniť. Dosiahnuť plné skóre 100 bodov je pre výrobcov veľmi náročné, no ani nižšie bodové hodnotenie nemá znamenať, že sa jedná o „zlý“ smartfón.

Používateľ v EÚ má aj „právo na opravu“

Eco Rating však nie je prvou takouto hodnotiacou metódou, no ide o prvý jednotný spôsob hodnotenia smartfónov, ktorý bude platný v celej EÚ. S podobným riešením prišiel prednedávnom aj taký Apple, ktorý začal svoje zariadenia hodnotiť vo Francúzsku.

V tomto prípade však spoločnosť informuje len o opraviteľnosti produktov a rozhodnutie bolo vynútené zákonom v krajine, ktorý udáva výrobcom povinnosť informovať zákazníka o tom, aké náročné je opraviť ich produkty. Tento zákon v krajine má pomôcť so znížením elektronického odpadu a prispieť k predĺženiu výmenného cyklu zariadení.

Nova legislatíva prišla v nadväznosti na snahu EÚ presadiť „právo na opravu“. Toto právo je už platné od 1. marca tohto roka a podľa nových pravidiel musia výrobcovia chladničiek, umývačiek, fénov alebo televízorov zabezpečiť, aby sa tieto výrobky dali po dobu do desať rokov opraviť.

Aj tieto opatrenia EÚ sú súčasťou širšieho úsilia o zamedzenie znečisťovania životného prostredia výrobkami, ktorým možno predĺžiť trvácnosť takýchto produktov. K novým zariadeniam musia pribaliť manuál na opravu a vyrábať ich tak, aby sa dali rozobrať konvenčnými nástrojmi a keď už ich nebude možné opraviť, aby sa zlepšila ich recyklácia.

NEPREHLIADNI
EÚ chce opäť ovplyvniť smartfóny. Pripravuje návrh, ktorý zjednoduší najčastejší servisný úkon

Takéto právo na opravu však zatiaľ neplatí pre menšiu elektroniku, akou sú práve smartfóny. Opraviteľnosť týchto zariadení tak zatiaľ bude reprezentovať len nový bodovací systém Eco Rating, no výrobcovia nebudú nateraz nútení upraviť ich dizajn a konštrukčné riešenie pre jednoduchšiu opravu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú