Čoraz viac smartfónov prichádza na trh s predinštalovanými aplikáciami, ktoré navyše nie je možné odstrániť  Európska únia sa preto rozhodla situáciu vyriešiť. Plánuje presadiť nový akt, podľa ktorého budú musieť výrobcovia smartfónov umožniť odstránenie bloatwaru bez vplyvu na funkčnosť systému a zariadenia, informuje Financial Times. Prídu aj ďalšie veľké zmeny.

Európska únia pripravuje nový zákon o digitálnych službách, ktorý prinesie do technologického odvetvia a segmentu smartfónov zásadné zmeny a nové regulácie. Zákon bude pokrývať viacero oblastí, pričom sa dotkne aj spoločností ako Amazon, Google či Facebook a ovplyvní tiež obsah v našich smartfónoch.

EÚ chce klepnúť po prstoch najväčším technologickým gigantom

Únia si totiž pre technologické firmy pripravila až 30 nových paragrafov, v ktorých uvedie povinnosti a zákazy pre najväčšie spoločnosti. Obmedzenia sa budú týkať zbierania a zdieľania získaných používateľských údajov. Technologickí giganti budú musieť dáta zdieľať aj s menšou konkurenciou.

Zákon o digitálnych službách by mal byť pripravený do konca tohto roka a pôjde o najväčšiu zmenu v regulácii internetu a internetových služieb za posledné dekády. Jednou z veľkých noviniek bude pre technologických gigantov aj zákaz využívať získané dáta používateľov pre vlastné komerčné aktivity, pokým ich nebudú zdieľať aj s menšími firmami.

Spoločnosti budú mať potom jasne definované aj pravidlá o zodpovednosti a ochrane dát ľudí. Týmto spôsobom EÚ zamedzí monopolu niektorých firiem, no zatiaľ nie je známe, či plánuje obmedziť aj samotné zbieranie používateľských dát.

Únia si zároveň pripravila aj čiernu listinu, v ktorej zakáže technologickým gigantom niektoré ich doterajšie praktiky. Taktiež obmedzí využitie získaných dát na špecifické účely a v budúcnosti tak nebudú môcť spoločnosti využiť používateľské dáta napríklad na iné účely ako na reklamu.

Koniec bloatwaru v smartfónoch?

V zákone však bude definovaná aj časť o predinštalovanom softvéri, ktorý je dnes neoddeliteľnou súčasťou mnohých smartfónov. Používatelia sa stretávajú s množstvom nepotrebných aplikácií už po prvom zapnutí zariadenia, pričom takého aplikácie sa často nedajú ani odinštalovať. Tomu by však mal byť koniec.

Nový zákon z dielne EÚ totiž donúti výrobcov smartfónov priniesť možnosť na odinštalovanie bloatwaru nielen v smartfónoch, ale aj počítačoch, notebookoch a ďalších zariadeniach.

Po dlhých rokoch tak budú mať používatelia šancu ihneď po prvom zapnutí systému vymazať nepotrebné aplikácie, ktoré im viac nebudú zaberať zbytočný priestor v pamäti.

Treba však poznamenať, že pripravované regulácie zákona ešte stále nie sú vo finálne podobe. Únia tak bude pravdepodobne čeliť aj odporu zo strany technologických spoločností, ktorým sa takéto zásadné zmeny nemusia pozdávať. Na výslednú podobu zákona si teda nejaký čas musíme počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom