Nie je to tak dávno, čo EÚ schválila zavedenie jednotného štandardu USB-C pre všetky mobilné zariadenia, ktoré sa budú predávať na jej území.

Ako sa však zdá, zákonodarcovia majú v pláne ísť ešte ďalej. Portál GSM Arena uvádza, že Európska komisia zverejnila návrh zákona, ktorý sa týka smartfónov a tabletov. Ich výrobcovia z neho nebudú nadšení.

Dlhší život

Kompetentní sa zamerali na to, aby boli mobilné zariadenia trvácnejšie. Dosiahnuť to chcú za pomoci odolnejších akumulátorov, ktoré musia dosahovať určitý štandard kvality. Tým by malo byť zvládnutie minimálne 1 000 nabíjacích cyklov pri udržaní 80 % kapacity batérie.

V návrhu zákona sa taktiež píše, že prípadné aktualizácie softvéru nesmú mať na výdrž batérie žiaden negatívny vplyv. Rovnako je zaujímavé aj to, že pravidlo sa nebude vzťahovať na skladacie a rolovateľné zariadenia. Tých je v súčasnosti na trhu čoraz viac.

Nie je však úplne jasné, čo tým Komisia sleduje. V minulosti sa síce objavili prípady, kedy update obmedzil výkon procesora, no nie vydrž batérie.

 Náhradné diely až 5 rokov po uvedení zariadenia na trh 

Nový návrh zákona obsahuje viacero bodov, s ktorými môžu mať niektorí výrobcovia smartfónov a tabletov problém. Stačí sa pozrieť na spoločnosť Apple, ktorá síce ponúka možnosť domácich opráv na území USA, no v Európe dnes neexistuje spôsob, akým sa mimo servisu dostať ku originálnym náhradným dielom.

iPhone servis
Unsplash / Joel Rohland

Jediným riešením je návšteva autorizovaného servisného centra, kde dokážu zariadenie odborne opraviť. Nie každý je však ochotný platiť vysokú cenu za takýto úkon, a preto si radšej zaobstará nový iPhone alebo iPad, čo nie je ekologické.

Tomuto chce Európska komisia zabrániť, pričom sa pokúša presadiť, aby výrobcovia mobilných zariadení boli nútení poskytnúť minimálne 15 základných komponentov pre každý svoj produkt až päť rokov po jeho uvedení na trh. Súčasťou týchto komponentov sú batérie, displeje, nabíjačky, zadné kryty, priehradky na pamäťové / SIM karty a mnoho iného.

Európska komisia je presvedčená, že ak nové pravidlá presadí, podarí sa jej znížiť množstvo uhlíkového odpadu, ktorý sa vyrovná piatim miliónom autám v uliciach. A to znie vcelku ambiciózne.

Smartfóny a tablety dostanú podobný štítok ako práčky či televízory

Za zmienku tiež stojí časť návrhu, ktorá hovorí o špeciálnom označení smartfónov a tabletov. Európska komisia chce, aby výrobcovia ku týmto produktom pridávali špeciálne štítky, ktoré budú hovoriť o ich odolnosti voči vode, prachu, pádom a samozrejme výdrži batérie počas celej životnosti zariadenia.

oneplus krabica
Unsplash / TechieTech Tech

Tieto označenia, respektíve štítky, by mali pripomínať spôsob, akým sa uvádza energetická účinnosť pri práčkach, televízoroch a umývačkách riadu. V súčasnosti však ide iba o návrh, ktorý sa ešte zďaleka nepremenil na zákon platný v jednotlivých krajinách.

Akonáhle sa dozvieme niečo nové, budeme ťa informovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP