Po miernom poklese a stagnácii bitcoinu v posledných týždňoch sa oči mnohých investorov upriamili na druhú najväčšiu kryptomenu, ethereum, ktorá zaznamenala obrovský nárast ceny. Ethereum sa na začiatku roka predávalo na hodnote menej ako 1000 dolárov, no len začiatkom tohto týždňa prekonalo sumu 4 000 dolárov.

Podľa analýz zverejnených na platforme Finder sa jeho cena má v najbližších rokoch dostať až na 20 000 dolárov, informoval Forbes.

Ethereum ako „kostra“ decentralizovaných financií

400 % od začiatku roka a budúcnosť sľubnejšia než bitcoin. Aj týmito výrazmi označujú mnohí odborníci digitálnu menu ethereum, ktorá sa berie ako akýsi „stred“ systému decentralizovaných financií (DeFi), ktorého popularita neustále stúpa.

DeFi je systém inšpirovaný technológiou blockchainu, ktorá umožňuje uchovávať kópiu histórie transakcií viacerým subjektom, čo znamená že ich neriadi jeden centrálny zdroj.

To môže výrazne obmedziť rýchlosť a efektivitu platobných systémov a zároveň ponúknuť používateľom menej priamej kontroly nad ich peniazmi. Hlavnou úlohou DeFi je teda akosi „odstrihnúť“ tretiu osobu (sprostredkovateľa) z transakcie a platobného systému a výrazne tak zvýšiť jeho efektivitu.

Na svete už existuje neuveriteľné množstvo DeFi projektov, z ktorých je veľa postavených práve na blockchaine etherea, ako napríklad Uniswap, Chainlink či Aave, a veľkú prevádzku v tejto sieti tvoria aj nezameniteľné tokeny (NFT), s ktorými sa v posledných mesiacoch doslova roztrhlo vrece.

Prekoná bitcoin a stane sa najobchodovanejšou kryptomenou, tvrdia odborníci

Mnohí analytici vrátane šéfa spoločnosti Coinmama Sagiho Bakshiho a vedúceho ekonóma spoločnosti ConsenSys Lexa Sokolina preto poukazujú na obrovský nárast ceny, ktorý ethereum v najbližšej dobe môže čakať.

Nie je to však iba o jeho narastajúcej popularite – ethereum čakajú v najbližšej dobe aj viaceré aktualizácie a vylepšenia, ktoré majú pomôcť znížiť jeho aktuálne vysoké transakčné náklady, ktoré „spôsobil“ okrem iného práve aj nárast jeho ceny.

Cenové predpovede analytikov na koniec tohto roka sa pre ethereum dostali na priemer 4512 dolárov, no vyskytujú sa tam aj „tipy“ na sumy okolo 10 000 dolárov a niektorí analytici naopak predpovedajú pád na 2000 dolárov.

NEPREHLIADNI
Dogecoin dostáva nové „dvojča“ s obrovským potenciálom. Z prvých ľudí už spravila milionárov

Zaujímavejšie sú však predpovede do roku 2025, ktorých priemer sa zhoduje na sume 19 842 dolárov, pričom väčšina z 35 analytikov predpovedá, že ethereum bude do konca roku 2022 najobchodovanejšou digitálnou menou, práve kvôli jeho implementácii v DeFi.

Podľa COO spoločnosti BitBull Capital Sarah Bergstrandovej, ktorá udelila ethereu najoptimistickejšiu predpoveď do roku 2025 až na sume 100 000, budú za jeho obrovským vzrastom stáť práve veľké aktualizácie, ktoré majú prísť už tento rok. Pripomeňme, že aj v prípade nárastu ceny etherea „iba“ na spomínaných 19 842 dolárov, pôjde o rast približne 500 % od aktuálnej hodnoty kryptomeny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP