Herný priemysel sa za posledné roky poriadne rozvinul do štádia, kedy už hráči nehrajú hry len doma pri počítačoch, alebo s kamarátmi. Z hrania sa stal celosvetový fenomén, ktorého váhu pochopili aj organizátori herných turnajov, kde sa točia nemalé peniaze. Hranie v kategórii „e-sport“ sa dokonca rozmohlo natoľko, že sa môže stať jednou zo súťažných kategórií aj na olympijských hrách v roku 2024 v Paríži.

Mnohí laici si pomyslia, že hranie počítačových hier je len rekreačnou aktivitou, no v skutočnosti pri nich profesionálny hráč vydáva zo seba maximum. Nejde možno o fyzickú silu. Pre očakávaný výsledok musí jedinec, alebo celý tím, podať čo najlepší výkon, pre ktorý je potrebné rýchlo rozmýšľať, rozhodovať sa a plánovať stratégiu. Tí najlepší hráči si už nejaký ten čas merajú svoje sily na turnajoch, kde sa hraje o poriadne vysoké sumy.

Olympiáda môže o pár rokov privítať novú kategóriu športu

O tom, že by e-sport mal patriť medzi olympijské športy, je presvedčený aj Tony Estanguet, spolupredseda parížskej komisie. Ten sa bude snažiť presvedčiť Medzinárodný olympijský výbor o začlenení elektronických hier na olympiáde v Paríži v roku 2024. Práve hlavné mesto Francúzska bude už onedlho v Peru oficiálne vybraté ako hostiteľ olympijských hier. Do tej doby sa budú viesť rokovania o začlenení e-sportu do programu. Ešte predtým sa však hry stanú súčasťou veľkých ázijských hier v Číne, čo nedávno potvrdil aj olympijský výbor pre Áziu.

Nenechaj si ujsť
Prvý svetový pohár vo Fortnite uvidíme už v budúcom roku. Odmeny sú astronomické

Hráči si tak už o 4 roky budú môcť v tejto časti sveta zahrať proti sebe na profesionálnej úrovni o cenné medaile. Takéto rozhodnutie podľa výboru odráža rýchly rozvoj a stále väčšiu popularitu tejto novej formy športu medzi mladými ľuďmi. Ázijské hry sú pritom po svetovej olympiáde považované za druhú najväčšiu multi-športovú udalosť na svete. Posledného ročníka týchto hier sa zúčastnilo až 10 000 športovcov zo 45 krajín sveta. Prezident Medzinárodného olympijského výboru, Thomas Bach, však nebol týmto rozhodnutím príliš nadšený.

Výbor si totiž nie je celkom istý, či je e-sport skutočným športom, pokiaľ ide o fyzickú aktivitu zúčastnených. Pripustil však vysoký záujem mladých ľudí o profesionálne hranie hier. Tento nový druh športu sa tak o pár rokov môže skutočne stať súčasťou olympiády v Paríži. Zatiaľ ale nie je jasná predstava, ktoré hry by sa stali predmetom elektronického športu.

Pravdepodobne by išlo o najpopulárnejšie multiplayerové tituly. Tie e-sportovým turnajom vygenerovali pred 2 rokmi zisk až 493 miliónov dolárov. Potenciál elektronického športu je teda skutočne veľký, no jeho súčasť na olympijských hrách ostáva na rozhodnutiach kompetentných zástupcov olympijského výboru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú