Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnenápadnejšie z hybridných riešení motorových vozidiel má ambíciu spraviť revolúciu. Mild hybrid je na výrobu najlacnejší a dosahuje skvelé výsledky.

Pri stále intenzívnejšom tlaku na znižovanie produkcie CO2 sa mnohí už zmierili s tým, že elektromobily sú nevyhnutná budúcnosť automobilov. Čistá elektrina je stále z mnohých dôvodov nedokonalé riešenie a pre koncového zákazníka tento segment určite nie je „dokončený“. Spomenúť môžeme cenu vozidiel a potrebu vybudovať infraštruktúru.

Preto je celkom prirodzené, že na sile naberajú hybridné pohony. Prvé sa objavili už dve dekády dozadu a z roku na rok ich popularita rastie. Podľa expertov McKinsey & Company bude mať hybridný pohon 30 až 50 % automobilov na trhu. Kategória hybridov je však trochu komplikovaná. Zatiaľ čo všetci chápeme, čo je to plug-in hybrid a ako funguje, pri takom mild-hybride váhame. Práve mild hybrid môže byť skutočným revolucionárom. Je totiž najlacnejší z ponúkaných hybridných riešení.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Elektrina ako efektívny pomocník

Mild hybrid nemá ambíciu jazdiť na elektrinu, jazdí na konvenčný motor a elektromotor tu hrá úlohu pomocníka. Toto kombinované riešenie sa mierne líši z automobilky na automobilku, no základ je veľmi podobný.

Alternátor je nahradený štartér-generátorom v prieme s výkonom 11 kW, ktorý supluje elektromotor. S motorom je spojený drážkovým remeňom a je poháňaný 48 V akumulátorom, ktorý sa automaticky dobíja rekuperáciou.

Energia z elektrického motoru sa môže využiť aj na chod doplnkov, napríklad dotykového displeju v kabíne alebo audio systému. Batéria v mild hybride je v porovnaní s plnými hybridmi prirodzene menšia, čo sa prejaví na celkovej hmotnosti vozidla a teda aj spotrebe.

Ďalším riešením mild hybridov je napojenie elektromotoru na kľukový hriadeľ. Tento prístup je zatiaľ menej používaný, no má pomerne vysoké ambície, ak sa podarí v budúcnosti ponúknuť výkonnejšie batérie a elektromotory. Tiež je známe riešenie, kedy je 48 V elektromotor napojený priamo na spaľovací motor, no do komerčného predaja sa takéto vozidlá ešte nedostali.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Pri všetkých možnostiach zostáva konvenčný motor v podstate bez zmeny, je však doplnený o 48 V motor a generátor, invertor, 48 V batériu zvyčajne s výkonom do 1 kWh a konvertor DC-DC, ktorý spája 48 V elektrický systém s tým klasickým 12 V.

Najlacnejšie hybridné riešenie

Celý prídavný systém stojí podľa automotiveworld.com od 700 do 1100 € na vozidlo. Toto je dôvod, prečo sme mild hybrid nazvali revolucionárom. Potrebný posun k zníženiu produkcie CO2, úspore paliva a predĺženiu životnosti pohonnej jednotky v prípade mild hybridov veľmi lacný a dostupný pre širokú masu.

SEAT

Dôležitou úlohou hybridov je znížiť produkciou CO2 a šetrenie pohonných hmôt. V priemere sa uvádza, že mild hybridy vyprodukujú o 10 % CO2 menej v porovnaní motoru bez elektrickej podpory.  Niektoré automobilky sa chvália úsporou až 20 %.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Napríklad, nový Seat Leon 1.5 eTSI šetrí v porovnaní s čisto benzínovým motorom 0,1 litra paliva na sto kilometrov jazdy a vyprodukuje o 2 gramy CO2 na kilometer jazdy menej. Úspora možno na prvý pohľad nevyzerá veľkolepo, no pri roku jazdenia sa už prejaví solídne.

V meste sa vieš dostať pri aktívnom zapnutí systému Štart&Stop, ktorý je s mild hybridnou technológiou absolútne nepoznateľný, keďže pri štartovaní sa využíva elektrický štartérgenerátor a vypnutie, respektíve následné zapnutie motora je bleskové. Bez väčších problémov sa tak na testovanom Seate Leon 1.5 eTSI dostala spotreba v meste na úroveň 4,8 až 5,4 l / 100 km.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Chce to ale trochu zvyku, že sa motor pri pustení plynu vypne a auto len takpovediac plachtí, no efektivita je neporovnateľne lepšia voči bežným motorom bez mild-hybridnej technológii.

Čisto na elektrinu predsa len jazdí

Elektromotor v mild hybridoch podporuje konvenčný motor pri rozbiehaní sa a pri zvýšenej akcelerácií navýšením krútiaceho momentu v priemere o 24 Nm, bez navýšenia spotreby paliva. Minutá energia sa následne dobije počas plynulej jazdy alebo pri brzdení. Niektoré mild hybridy sú nastavené tak, aby pri dojazde na na svetelnú križovatku alebo jazde z kopca vypli motor. Takáto jazda je možná v priemere na 40 sekúnd, čas sa líši podľa výrobcu.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Pri pohľade do tabuľky špecifikácie nového Seat Leon si môžeme všimnúť jednu zásadnú vlastnosť mild hybridných pohonov. Nový Leon má už pri základnom 1-litrovom 81 kW konvenčnom motore v meste spotrebu vyššiu o 0,6 litra paliva ako rovnaká konfigurácia s elektromotorom.

 Pri jazde mimo mesta je už však spotreba rovnaká. Je to logické vzhľadom na to, v akých situáciách elektromotor tomu konvenčnému pomáha. Preto je mild hybrid výhodnejší skôr na jazdu po meste, na diaľnici sa rozdiely stierajú.

POZOR NA ZÁKLADNÉ PRAVIDLO: V prípade týchto hybridov nie je využiteľný výlučne elektrický pohon, kedy by bol pri jazde spaľovací agregát nečinný.

Existuje však ešte jeden kritický dôvod, pre ktorý sa mild hybrid extrémne spopularizuje v najbližších rokoch. Ešte máme čerstvo v pamäti, keď väčšina motoristov nadávala na 3 valcové motory, ktoré vraj nemajú výkon a potrebný ťah v spodných otáčkach aj napriek prítomnosti turbodúchadla a sú do väčšiny situácií mimo mesta absolútne nepostačujúce.

Kúpil by si si auto s mild hybridom?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Nuž, tu je namieste povedať, že s príchodom mild hybridov a sekundárnej pomoci s elektromotorom, ktorý dokáže dodať krákodobý „overboost“, je agilita základných benzínových (aj 3 valcových) skutočne dostačujúce. Nehovoríme len o zrýchleniach v meste, ale aj o pohodlnej jazde na diaľnici či v horských priesmykoch počas zimnej dovolenky.

Zobraziť celú galériu (12)
Martin Katler / FonTech

Dôvodov prečo je vysoko pravdepodobné, že práve mild hybrid bude riešením, ktoré definitívne vylepší tradičný spaľovací motor, je veľa. Je takmer perfektným medzikrokom od konvenčných motorov, ktoré je v záujme ekológie potrebné nahradiť, respektíve lepšie povedané vylepšiť k elektrickej budúcnosti. Riešia mnohé nedostatky, ktoré súčasné elektrické riešenia (elektromobily či plug-in hybridy) musia ešte vyriešiť.

Všetky sofistikovanejšie hybridy a čisté elektromobily sú totiž dnes stále drahé a nemajú vybudovanú infraštruktúru na takej úrovni, aby uspokojila skutočnú masu používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú