Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírny odpad, ktorý sa už stal súčasťou našej obežnej dráhy, predstavuje obrovské riziko zrážky so satelitmi či inými objektami v blízkosti našej planéty. Európska vesmírna agentúra však najnovšie plánuje misiu, ktorej cieľom bude tento odpad zbierať. O téme píše Science Alert.

Prvá misia svojho druhu

V súčasnosti sa na obežnej dráhe Zeme nachádza obrovské množstvo odpadu, ktorý okolo našej planéty neustále krúži. Predstavujú vysoké riziko pre satelity či iné vesmírne objekty, do ktorých by mohli pri pohybe naraziť.

Európska vesmírna agentúra preto spúšťa, počnúc rokom 2025, prvú misiu svojho druhu, s cieľom vyčistiť našu obežnú dráhu od viac než 3 000 nefunkčných satelitov, informuje Bloomberg.

Zobraziť celú galériu (2)
Vesmírny odpad predstavuje obrovské riziko pre satelity na obežnej dráhe Zeme / Zdroj: NASA

ESA zvolila pre túto misiu projekt švajčiarskeho startupu ClearSpace, pričom v pilotnej fáze zvanej ClearSpace-1 chce v roku 2025 do vesmíru poslať štvorramenného robota, ktorý má zozbierať iba časť rakety Vega vypustenej v roku 2013. Akonáhle bude tento odpad vo veľkosti malého satelitu bezpečne v rukách robota, nechajú ho spolu s ním zhorieť v atmosfére.

Hoci to v konečnom dôsledku robota zničí, agentúra dúfa, že v budúcnosti vytvorí spôsob, ako robot nazbieraný vesmírny odpad vynesie a zároveň bude pokračovať v zachytávaní ďalších kúskov. Finálnym cieľom je vytvoriť zariadenie, ktoré sa dokáže pohybovať po nižšej obežnej dráhe s vysokou úrovňou autonómie.

„Predstavte si, aká nebezpečná by bola plavba na šírom mori, keby sa všetky stratené a potopené lode stále pohybovali po hladine. To je súčasná situácia na našej obežnej dráhe, a nemožno takto ďalej pokračovať“, uviedol generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry Jan Wörner.

„V súčasnosti máme vo vesmíre takmer 2 000 aktívnych satelitov a viac než 3 000 nefunkčných. “ V nasledujúcich rokoch sa ich počet rádovo zvýši, pričom na nízkej obežnej dráhe Zeme sa tak budú nachádzať obrovské konštelácie tvorené stovkami satelitov pre telekomunikačné či monitorovacie služby.“, povedal CEO startupu ClearSpace, Luc Piguet.

Prečítaj si aj
Problém s Muskovými satelitmi na oblohe eskaluje. SpaceX už pracuje na riešení problému

Dôvodom, prečo k takémuto kroku doteraz nikto nepristúpil, je pravdepodobne vysoká cena projektu, keďže misia ClearSpace má stáť okolo 117 miliónov €. Existujú však aj iné alternatívy, ako napríklad projekt RemoveDEBRIS, ktorý už otestoval spôsoby zbierania odpadu pomocou harpúny či zachytávania do siete.

Podobné plány má však aj spoločnosť Astroscale, ktorá plánuje spustenie prvej ukážky svojho robota na zbieranie odpadu už na budúci rok. Bude tak zaujímavé sledovať, ako sa situácia okolo vesmírneho odpadu vyvinie, a či sa skutočne rozsiahlej misie tohoto typu v blízkej budúcnosti naozaj dočkáme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú