SpaceX doteraz vyslal na obežnú dráhu Zeme niekoľko desiatok satelitov Starlink, ktoré majú priniesť internetové pripojenie pre celý svet. V pláne sú ďalšie tisícky týchto zariadení, no astronómovia už teraz pozorujú vplyv satelitov na ich pozorovania. Do vesmíru sa však dostane špeciálne upravený satelit, na ktorom spoločnosť otestuje riešenie tohto problému. SpaceX totiž v decembri vypustí ďalšiu várku 60 satelitov Starlink, z ktorých bude jeden pokrytý špeciálnym náterom, aby sa bol menej reflektívny, informuje Space News.

Vesmírna spoločnosť SpaceX doteraz dostala na nízku orbitálnu dráhu Zeme 120 satelitov Starlink a v najbližších rokoch plánuje vypustiť ďalšie tisícky týchto zariadení. Len v októbri firma požiadala o povolenie na vypustenie ďalších 30 000 satelitov. Musk tak plánuje „obsypať“ obežnú dráhu našej planéty množstvom satelitov, ktoré však už teraz spôsobujú nemalé problémy astronómom pri pozorovaní nočnej oblohy.

SpaceX chce vyriešiť problém so satelitmi Starlink špeciálnym náterom

Dôvodom je ich reflektívny povrch, ktorý príliš odráža svetlo, čím negatívnym spôsobom ovplyvňuje pozemné pozorovania astronómov. Satelity dokonca môžu podľa vyjadrenia organizácie AURA narušiť činnosť budovaného telekospu LSST (Large Synoptic Survey Telescope) v Čile, ktorý má byť dokončený v roku 2022. Následne bude môcť zachytávať obraz nočnej oblohy, aby mohlo ľudstvo vidieť vesmír v reálnom čase a priestore na panoramatických záberoch. Na tých však môžu prekážať práve satelity Starlink.

Nenechaj si ujsť
SpaceX úspešne vyniesol desiatky ďalších satelitov Starlink do vesmíru. Značí tiež rekordný počet letov rakety Falcon 9

Po objasnení tohto problému začal SpaceX vnímať situáciu seriózne a aktuálne má pripravený plán, ktorým chce ovplyvniť reflektívny povrch satelitov. Na spodnú časť jedného zo 60 satelitov vypustených na obežnú dráhu tento mesiac bude natretý špeciálny film. Podľa vyjadrení Gwynne Shotwellovej, riaditeľky SpaceX, ide len o metódu pokus-omyl, aby spoločnosť našla čo najlepšie riešenie a vyhovela astronómom. Takýmito pokusmi môže nájsť trvalé riešenie spomínaného problému.

Zobraziť celú galériu (1)
Victoria Girgis/Lowell Observatory

Už v budúcom roku chce firma vypúšťať na orbitálnu dráhu 60 satelitov každé 2 až 3 týždne, pričom by mala byť neskôr schopná poskytnúť aj sľubované globálne internetové pripojenie. SpaceX ale nesľubuje, že spomínané riešenie s náterom bude účinné. Spoločnosť priznala, že na tento problém pri navrhovaní satelitov nikto nemyslel, informuje Express. To, že prekážajú astronómom tak vytvorilo situáciu, ktorú musia inžinieri vyriešiť „za pochodu“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom