Už sme si zvykli, že technológie sa stávajú čoraz väčšou súčasťou našich životov. Využívame ich v doprave, v komunikácií, v práci, no môžeme ich využívať aj pri relaxe. Vhodné miesto na relax môže byť aj sauna, ktorá je smart a ovládaš ju sám bez pomoci personálu.

Sauna je symbolom Fínska, pričom sa stala aj stabilnou súčasťou tamojšej kultúry. Sauna symbolizuje zdravie a spoločenské vyžitie, pričom vo Fínsku nie je vôbec nič nezvyčajné, keď sa sauna objaví v kanceláriách, či dokonca priamo v domácnostiach.

Zobraziť celú galériu (7)
Saunu môžeš mať kdekoľvek, Instarea

Zaujímavosťou sú aj sauny, ktoré je možné zapojiť za automobil alebo ich len jednoducho naložiť na nákladné auto a kdekoľvek ich premiestniť. Určite nebude prekvapením, že aj sauna môže byť prešpikovaná rôznymi technológiami, ktoré prispejú ku komfortu a zážitku pri relaxovaní.

Beta verzia na terase firmy

Na Slovensku sa o realizáciu takéhoto projektu postarala technologická spoločnosť Instarea, ktorá je považovaná za jednu z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa firiem v strednej Európe. Ide o inovatívny projekt Elysium Spa. Primárnym zameraním firmy je monetizácia veľkých dát, pričom spolupracujú s veľkými spoločnosťami ako sú napríklad mobilní operátori.

Spoločnosť predstavila beta verziu 1. augusta, ktorú doslova poskladala na terase ich sídla v Bratislave. Elysium sauna predstavuje prototyp spojenia technológií a relaxu, pričom funguje na princípe špičkových IoT technológií, ktoré zaručujú dokonalý komfort a praktické ovládanie bez nutnosti personálu.

Zobraziť celú galériu (7)
Pohľad na jednotku Elysium Spa, FonTech

Elysium sauna je mobilná prenosná jednotka, ktorú je možné premiestniť takmer kamkoľvek. Dostupných bude viacero verzií, pričom k dispozícii bude aj modulárna dvojposchodová, ktorá bude okrem suchej sauny ponúkať aj saunu parnú. Veľkou výhodou je aj samotný dizajn, ktorý zapadne do ktoréhokoľvek prostredia.

Smart sauna obsahuje špičkové technológie, ktoré Instarea úspešne implementovala aj na služby ako Market Locator, Adalytics, či CallInspector. IoT technológie, ktoré sú v saune obsiahnuté, predstavujú praktický prístup a jednoduché ovládanie. Okrem technológii sa firma postarala aj o samotný návrh a stavbu celej jednotky.

Celú saunu ovládaš podľa seba

Ďalšou veľkou výhodou sauny Elysium je to, že jej kapacita nikdy nebude prekročená a zároveň sa ti nestane, že prídeš a sauna bude obsadená. O všetko sa totiž postará aplikácia. Pomocou aplikácie si vieš saunu rezervovať na konkrétny dátum a čas, takže si môžeš byť istý, že ju budeš mať len pre seba.

Do aplikácie si vieš dokonca nahrať aj tvoju tvár, aby ťa sauna vedela po príchode rozpoznať. Pred jednotkou sa nachádza malý displej, ktorý je určený na tvoju identifikáciu. Identifikuješ sa tak, že načítaš špeciálny QR kód alebo jednoducho nasnímaš svoju tvár. Aplikácia ťa rozpozná, privíta a otvorí ti dvere do saunovej jednotky. Dvere sa následne uzamknú, takže máš istotu, že ti nikto nebude narúšať tvoje súkromie.

Zobraziť celú galériu (7)
V saune môžeš ovládať teplotu, vzduch, osvetlenie, či hudbu, Instarea

Pred saunou sa nachádza umývadlo, sprchový kút a malý stolík so skrinkou, ktorá slúži na úschovu uterákov, či plachiet. Pred vstupom do sauny sa nachádza ďalší displej, pomocou ktorého si vieš ovládať celú saunu podľa seba. Okrem teploty dokážeš meniť intenzitu svetla, hudbu, ale aj ventilátor.

Všetky technológie, od senzorov cez snímače, až po samotnú aplikáciu vyvinula spoločnosť Instarea. V saune sa nachádza profesionálna saunová pec. Z pece bolo nutné vybrať elektroniku od výroby, ktorá ju ovládala a následne sa do nej implementovala technológia od tvorcov projektu.

Zobraziť celú galériu (7)
Na tablete vidíš všetky dôležité informácie, FonTech

Dvere do sauny sa však z bezpečnostných dôvodov zatvárajú bežným mechanizmom, ktorý nie je napojený na aplikáciu. Aplikácia dokonca dokáže vďaka prítomnosti rôznych senzorov rozoznať hroziace nebezpečenstvo ako napríklad požiar, či otrasy na základe čoho sa celá technológia vypne. Východ zo saunovej jednotky je preto vždy bezpečný.

Nové technológie a zlepšovanie tých súčasných

Do budúcnosti je v hre aj možnosť hlasového ovládania, či ďalších vychytávok ako napríklad priestor na úschovu vecí, ktoré ešte viac spríjemnia pobyt v smart saune. Aktuálne sa pracuje na hľadaní vhodných tabletov, ktoré dokážu zvládať náročné teplotné podmienky a tvorcovia chcú tiež vyriešiť automatizované upratovanie, či dopĺňanie čistých uterákov a plachiet. Aj keď sauny ešte nie sú oficiálne v predaji, tak už si ich môžeš objednať, no ceny zatiaľ nepoznáme.

Elysium sauna je vhodná do športových a relaxačných zariadení, no taktiež sa hodia do hotelov alebo horských chát, pričom niekoľko sáun plánujú prevádzkovať aj tvorcovia tohto projektu. Prístup majú iba registrovaní členovia, ktorí dostávajú v rámci komunity svoje hodnotenie. Preto sa môžeš vždy spoľahnúť, že v Elysium Spa stretneš ľudí, ktorí budú slušní a príjemní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom