Už pred niekoľkými týždňami sme sa dozvedeli o novej spoločnosti Elona Muska. Neuralink chce spraviť obrovský pokrok v umelej inteligencii, ktorú spojí s ľudským mozgom. 

Zatiaľ to znie nesmierne šialene, avšak momentálne najväčší vizionár svojej doby má aj na toto skvelý plán. Sám Elon má strach pred schopnosťami umelej inteligencie, ktorá by raz mohla priamo ohroziť ľudí. Práve v tomto smere zabezpečenia vidí obrovský potenciál a snaží sa ho využiť ako najlepšie vie. Napríklad spolu so Stephenom Hawkingom a ďalšími 20 tisíckami expertov podpísali otvorený list o zrušení pokročilých autonómnych zbraní.

zdroj fotografie: Shutterstock

V decembri 2015 sa Elon Musk po prvýkrát angažoval v tejto oblasti ohlásením novej spoločnosti OpenAI, ktorá chce umelú inteligenciu pretvoriť primárne na pomoc ľudom v rôznych situáciách. Super-pokročilá umelá inteligencia ale môže hocikedy zaútočiť na používateľov na internete a zrušiť našu obrovskú virtuálnu infraštruktúru. Tvrdí totiž, že je len otázkou času, kedy sa takéto niečo reálne stane.

Akým spôsobom chce teda proti tomu bojovať? Možno to vyznie ironicky, no práve spôsobom, pri ktorom sa priamo my spojíme s umelou inteligenciou. Pred niekoľkými týždňami sa tak objavili podrobnosti, ktoré tvrdia, že sa Musk pokúša hacknúť rozhranie tvorené mozgom a počítačom, ktoré bolo založené s cieľom umožniť ľuďom udržať krok s pokrokom v umelej inteligencii. V čase tohto úniku však bola spoločnosť Neuralink ešte stále v skorom štádiu vývoja, a tak má pred sebou pomerne dlhú cestu vývoja a testovaní.

zdroj fotografie: Mediabakery

Čo ale vieme o tejto veľmi mladej spoločnosti? Aké sú jej dlhodobé ciele? Najväčším je vytvoriť zariadenie alebo presnejšie rozhranie tvorené mozgom a počítačom. Toto zariadenie má byť vložené priamo do ľudského mozgu na vylepšenie našej inteligencie. Sám dokonca potvrdil tento plán na Twitteri a pridal zopár zaujímavých informácií navyše.

  • Obchodná stránka spoločnosti Neuralink sa zameriava na vývoj rozhrania ľudského mozgu a počítača. Chcú vytvoriť špičkové zariadenia s veľkosťou mikrónov. Elon sa potom vyjadril takto: „Snažíme sa priniesť niečo na trh, čo pomáha ťažkým zraneniam mozgu (mozgová príhoda, rakovina). Máme cieľ to dosiahnuť do štyroch rokov.“
  • Musk má 8 až 10-ročný časový plán použitia: „Myslím, že sme asi 8 až 10 rokov od toho, aby sa táto technológia dostala k ľudom. Je však dôležité poznamenať, že skutočne veľa závisí od časového harmonogramu schvaľovania predpisov a najmä od toho, ako budú tieto zariadenia pracovať s ľuďmi, ktorí majú zdravotné postihnutie.“

Najväčšie spoločnosti v tejto oblasti nás chcú doslova spojiť so strojmi a umožniť nám, aby sme preprogramovali či prípadne upravili naše správanie špecificky podľa našich predstáv. V tomto prípade sú experti pripravení na veľké veci, no je vôbec samotné ľudstvo pripravené na niečo takéto?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP