Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk svojim nedávnym vyhlásením všetkých poriadne prekvapil. Konflikt na Ukrajine ho dohnal až k takým slovám, ktoré idú výrazne proti jeho myšlienke a podnikaniu s elektromobilmi, informuje Business Insider.

Vojna na Ukrajine už má citeľný dopad na celý svet a s pokračujúcim konfliktom sa budú problémy všetkých krajín iba stupňovať. Žiaľ pri tomto konflikte nejde iba o vojenské riziko, aj keď to je so všetkých to najhoršie.

Rusko je totiž jedným z najväčších ťažiarov ropy a zemného plynu, na ktorom je závislá praktiky celá Európa. Európa však uvalila na Rusko masívne sankcie a odstrihla ho všetkého, kde to len šlo.

Je teda zrejme iba otázkou času, kedy Rusi „zatvoria kohútik“ ropovodu a plynovodu do Európy, ktorej by takýto scenár spôsobil skutočne obrovské komplikácie.

Musíme zvýšiť ťažbu ropy

Na Ruskom plyne a rope je závislá podstatná časť energetického priemyslu v Európe. Musk prostredníctvom svojho twitteru vyhlásil, že udržateľné energetické riešenia nedokážu tak rýchlo zareagovať, aby vykompenzovali ruský export plynu a ropy.

Musk si je vedomý, že by tento krok negatívne ovplyvnil celú automobilku Tesla, žiaľ, Európa a prakticky aj celý svet je závislý od ruských dodávok fosílnych palív.

SpaceX

Ako dodáva The Verge, Musk pritom nie je zarytým odporcom fosílnych palív. Sám dokonca plánuje v Texase blízko svojej spoločnosti SpaceX ťažiť zemný plyn, ktorý vynáša jeho rakety do vesmíru.

V minuloročnom podcaste Joea Rogana dokonca povedal, že fosílne palivá budeme spaľovať ešte dlhé roky, než dokážeme každý jeden kúsok odvetvia napájať obnoviteľnou energiou.

Konflikt sa už prejavuje na cenách benzínu a nafty

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak v posledných týždňoch už prekračovali 90 dolárov za barel. Aktuálne ceny ropy vyleteli až nad 100–dolárovú hranicu pre vojnu na Ukrajine a zavedenie prísnych sankcií voči Rusku vrátane vylúčenia z platobného systému Swift a sankciám voči ruskej centrálnej banke.

Pixabay

Takto vysoké ceny sme tu mali naposledy v roku 2014. Cenou ropy podobne ako cenami ostatných aktív aktuálne podľa analytičky hýbe vojna na Ukrajine a inak tomu nebude ani v nasledujúcich dňoch. „Ceny ropy Brent aj WTI prudko rastú, keďže trhy sa boja prerušenia dodávok ruskej ropy, nedostatku ropy na trhu a samozrejme celkového vyhrotenia vojnového konfliktu. Európske krajiny sú výrazne napojené na ruskú ropu a plyn, takže zastavenie dodávok by spôsobilo nemalé problémy aj európskemu priemyslu,“ uviedla Analytička 365.bank Jana Glasová.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú