Elon Musk a jeho vízie majú podľa veľkej komunity ľudí stále poriadne ďaleko od reality, no miliardára to nikdy ani zďaleka nezastavilo v plnení svojich plánov a snov. Najnovšie ho bolo možné počuť v rozhovore na americkom podcaste Sway, kde prezradil okrem ďalších podrobností ohľadom vesmírnej lode Starship aj svoj pohľad na budúcnosť ľudstva, píše Daily Mail.

Lety Starshipu s posádkou už o dva roky, cieľom ostáva stále Mars

Ako informoval britský Express, CEO SpaceX Elon Musk nedávno odhalil zaujímavé informácie týkajúce sa vesmírnej lode Starship, ktorú mimochodom už čoskoro čaká doposiaľ najdôležitejší test, ktorý dá rakete reálnu podobu.

Podľa Muska by sa lety Starshipu s posádkou mohli spustiť už do dvoch rokov. Oficiálne prvý let rakety bez posádky plánujú v priebehu budúceho roka okolo augusta.

„Myslím si, že Starship bude pre ľudí bezpečný o dva, alebo maximálne tri roky,“ uviedol Musk počas rozhovoru v podcaste Sway.  

Vizionár už v minulosti viackrát potvrdil, že dlhodobou prioritou SpaceX je úspešne dopraviť ľudí na Mars, kde plánuje vybudovať prvú kolóniu. Je nevyhnutné, aby sa náklady na jeden len vesmírnej lode Starship dostali na čo najnižšiu úroveň, a preto dáva spoločnosť veľký dôraz aj na znovupoužiteľnosť svojich rakiet.

Zobraziť celú galériu (0)
Grafické zobrazenie letu vesmírnej lode Starship, predtým prezývanej ako BFR (Big F*****g Rocket). Zdroj: SpaceX/Flickr

Dôležité je to najmä z toho dôvodu, že hlavným cieľom je vytvorenie sebestačného mesta na červenej planéte, čo si však vyžiada množstvo letov. Bude totiž potrebné na planétu prepraviť posádku a veľké množstvo nákladu, z ktorého by sa vybudovala infraštruktúra.

Musk odhaduje, že SpaceX by potreboval pre vybudovanie takejto kolónie postaviť približne 1000 rakiet Starship za 9 rokov, aby dokázali na Mars dopraviť plánovaný milión ľudí. Celý proces by trval približne 20 rokov, nakoľko na Mars je možné letieť každé dva roky, kedy sa nachádza najbližšie k Zemi.

Ľudstvo sa musí posunúť ďalej, v budúcnosti osídlime planéty

Vývoj vesmírnej lode Starship však nebol jedinou témou, ktorú Musk počas rozhovoru rozoberal. CEO spoločnosti SpaceX tiež uviedol, že na zabezpečenie dlhodobého prežitia sa musí ľudstvo stať „medziplanetárnym druhom“ vo vesmíre, inak sa našou záhubou stane samotné Slnko, ktoré Zem pohltí o približne 7,5 miliardy rokov.

Nad prežitím ľudskej rady v budúcnosti pritom premýšľa aj hlavný konkurent SpaceX, spoločnosť Blue Origin a jej CEO Jeff Bezos, ktorý si však myslí, že sa ľudstvo presunie do masívnych vesmírnych staníc.

„Nech už chcete čokoľvek, s vyspelými raketami sa viete dopraviť na vesmírnu stanicu aj na Mars. Teraz nás však čaká dlhá cesta, pretože momentálne sa stále nevieme vrátiť ani na Mesiac,“ povedal Musk. 

„Príkladom“ rýchleho posunu vo vývoji je podľa Muska aktuálne aj vesmírna loď Starship, ktorá sa od začiatku augusta posunula omnoho ďalej ako za posledný rok.

Výsledkom pokroku boli 2 „hop“ testy s prototypmi, ktoré vzlietli do výšky 150 metrov a úspešne opäť pristáli, a teraz už čakáme na let prototypu SN8, ktorý sa ako prvý zo všetkých dostane do výšky niekoľko kilometrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú