Elon Musk sa na svojom Twitteri opäť delil o detaily plánov vesmírnej firmy SpaceX a prezradil podrobnosti o spôsobe pristátia rakety Starship. Presnejšie ide o jej prvý stupeň Super Heavy, ktorý narozdiel od rakiet Falcon 9 nebude mať pristávacie nohy, informuje Teslarati.

Najväčšia raketa na svete, najšialenejšie manévre

Akoby nestačil pozoruhodný „pupkáč“ druhého stupňa rakety Starship, ktorý SpaceX predviedol len nedávno, Musk opäť prichádza s ďalším, ešte čudnejším a šialenejším manévrom. Obrovský booster Super Heavy s výškou 72 m má totiž, podľa slov excentrického miliardára, pristáť naspäť na štartovacej rampe, kde ho ešte vo vzduchu zachytí rameno.

SpaceX sa takýmto spôsobom dokáže zbaviť časovo a finančne náročného prevozu rakety naspäť na štartovaciu rampu, pričom ušetria aj na váhe a zložitosti pristávacích nôh. Ako tvrdí Elon Musk, takáto technológie otvára možnosť opätovného letu prvého stupňa do jednej hodiny, čo je pre rapídne znovupoužitie prakticky nevyhnutné.

Šialená technológia? Pre obriu kolóniu na Marse je to nutné

Cieľom firmy SpaceX je momentálne kolonizovať Mars a postaviť 1000 vesmírnych lodí Starship, vďaka čomu umožnia kolónii rýchlo rásť. Technológie ako rýchle opätovné použitie medziplanetárnych rakiet sú pre masívny presun ľudí k iným svetom nevyhnutné. SpaceX totiž plánuje založiť na Marse nezávislú kolóniu až s jedným miliónom obyvateľov ešte do roku 2050, čo je oveľa ambicióznejšie než plány ktorejkoľvek inej firmy či vesmírnej agentúry.

Je však nepravdepodobné, že pristátie tohto druhu uvidíme počas prvých testovacích letov. Prvé stupne budú najprv pristávať pomocou vlastných nôh podobne ako Starship a až časom sa prepracujú k pokročilému zachytávaniu Super Heavy vo vzduchu, ktoré vyžaduje vážnu zmenu dizajnu nielen veže na štartovacej rampe, ale aj mrežových plutiev rakety, za ktoré má byť zachytená.

Raketa Starship firmy SpaceX, pomocou ktorej chcú dostať milión ľudí na Mars. Zdroj: SpaceX

Kým Starship má prvý let za sebou a momentálne čakáme na jej druhý let, ktorý uvidíme v najbližších týždňoch s pravdepodobnosťou úspešného pristátia, prvý stupeň Super Heavy je v štádiu konštrukcie prvého prototypu. Či SpaceX novú technológiu pristátia skutočne využije, ukáže až čas, dôležité je momentálne dostať prvú produkčnú verziu Starship do vesmíru a dokázať tak, že je skutočne schopná plniť sľuby.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú