Elon Musk patrí medzi najznámejších propagátorov obnoviteľných zdrojov energie a to nielen automobilkou Tesla, ale aj spoločnosťou SolarCity, ktorá je popredným výrobcom solárnych panelov. 

Známy je však aj tým, že si nedáva servítku pre ústa a veci povie na rovinu také, aké sú. Nie vždy sa mu to však vyplatilo a len nedávno svet obletela správa o tom, že je za svoje vyjadrenia vyšetrovaný federálnym úradom. Jeho obľúbenou platformou je sociálna sieť Twitter, kde sa v posledných príspevkoch zastal vedcov a vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako sa pristupuje k problému globálneho otepľovania.

Obnoviteľná zdroje sú cesta budúcnosti

Je všeobecne známy fakt, že na globálne otepľovanie výrazne vplýva ľudská činnosť. Vplyv človeka na klímu je nespochybniteľný a nevplývajú na to len emisie, ale taktiež aj znečisťovanie vodných tokov či odlesňovanie a rôzne terénne úpravy, ktoré prispievajú k erózií. Tieto veci sú dohľadateľné a vedecky podložené, no napriek tomu je na vedeckú obec vyvíjaný tlak, že tieto informácie sú mylné.

Obnoviteľné zdroje sú v súčastnosti najväčším zdrojom energie a palív, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Prečo teda nevyužívame viac obnoviteľných zdrojov, vďaka čomu by sme sa vyhli klimatickým katastrofám? Túto otázku si položil aj Elon Musk a odsúdil názory, že veda zavádza a pravdu majú ropné spoločnosti, ktorým ide predovšetkým o zisk a nejaké dopady na životné prostredie sú druhoradé.

Mrzí ho tiež, že mnoho vedcov ktorých pozná sú obviňovaní za vydávanie klimatických správ za peniaze z grantov. Pritom zarábajú len zlomok toho, čo by mohli zarobiť niekde inde.

Ako bolo spomenuté aj na začiatku, Elon Musk je veľkým zástancom obnoviteľných zdrojov a je preto jasné, že ho takéto tvrdenia vedia  poriadne rozčúliť. Na druhej strane môže ísť o skrytú propagáciu Tesly či SolarCity. No jeho vyjadrenia určite niečo majú do seba a z veľkej časti sú založené na pravde. Do vyčerpania neobnoviteľných zdrojov ostáva už len niekoľko rokov, pričom slnečná, veterná či vodná energia je využívala len zlomkovo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom