Elon Musk patrí medzi najznámejších propagátorov obnoviteľných zdrojov energie a to nielen automobilkou Tesla, ale aj spoločnosťou SolarCity, ktorá je popredným výrobcom solárnych panelov. 

Známy je však aj tým, že si nedáva servítku pre ústa a veci povie na rovinu také, aké sú. Nie vždy sa mu to však vyplatilo a len nedávno svet obletela správa o tom, že je za svoje vyjadrenia vyšetrovaný federálnym úradom. Jeho obľúbenou platformou je sociálna sieť Twitter, kde sa v posledných príspevkoch zastal vedcov a vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako sa pristupuje k problému globálneho otepľovania.

Obnoviteľná zdroje sú cesta budúcnosti

Je všeobecne známy fakt, že na globálne otepľovanie výrazne vplýva ľudská činnosť. Vplyv človeka na klímu je nespochybniteľný a nevplývajú na to len emisie, ale taktiež aj znečisťovanie vodných tokov či odlesňovanie a rôzne terénne úpravy, ktoré prispievajú k erózií. Tieto veci sú dohľadateľné a vedecky podložené, no napriek tomu je na vedeckú obec vyvíjaný tlak, že tieto informácie sú mylné.

Obnoviteľné zdroje sú v súčastnosti najväčším zdrojom energie a palív, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Prečo teda nevyužívame viac obnoviteľných zdrojov, vďaka čomu by sme sa vyhli klimatickým katastrofám? Túto otázku si položil aj Elon Musk a odsúdil názory, že veda zavádza a pravdu majú ropné spoločnosti, ktorým ide predovšetkým o zisk a nejaké dopady na životné prostredie sú druhoradé.

Mrzí ho tiež, že mnoho vedcov ktorých pozná sú obviňovaní za vydávanie klimatických správ za peniaze z grantov. Pritom zarábajú len zlomok toho, čo by mohli zarobiť niekde inde.

Ako bolo spomenuté aj na začiatku, Elon Musk je veľkým zástancom obnoviteľných zdrojov a je preto jasné, že ho takéto tvrdenia vedia  poriadne rozčúliť. Na druhej strane môže ísť o skrytú propagáciu Tesly či SolarCity. No jeho vyjadrenia určite niečo majú do seba a z veľkej časti sú založené na pravde. Do vyčerpania neobnoviteľných zdrojov ostáva už len niekoľko rokov, pričom slnečná, veterná či vodná energia je využívala len zlomkovo.

Pošli nám TIP na článokTech