Keď pred približne dvoma rokmi ohlásil Elon Musk vznik spoločnosti The Boring Company a predstavil prvé nápady, podľa viacerých išlo o nereálne a takmer bláznivé ciele. Dátum 18. december 2018 však umlčal viacerých neprajníkov a všetkých tých, ktorí zatracovali prvotné plány spoločnosti. Práve v tento deň totiž došlo k predstaveniu prvého tunela v americkom meste Los Angeles.

Od predstavenia takzvanej podzemnej diaľnice ubehlo už zopár dní a ohlasy sú viac než skvelé. Okrem novinárov či známych osobností sa však prvý tunel, ktorý môže predstavovať dopravu budúcnosti dostal do povedomia viac než širokej verejnosti. Najnovšie informácie hovoria o tom, že o podobný projekt sa zaujíma aj austrálsky parlament.

Vyriešenie zlej dopravnej situácie v Sydney?

Jeremy Buckingham, člen austrálskeho parlamentu totiž na svojom Twitter účte adresoval otázku priamo na Muska a jeho spoločnosť so slovami ‚‚Koľko by stál 50 km tunel popod Blue Mountains, ktorý by prepojil najväčšie mesto Sydney so západom ?‘‘

Pohotová reakcia Muska, ktorý je známy tým, že obľubuje nielen Twitter, ale aj nové výzvy na seba nenechala dlho čakať. V nej šéf The Boring Company uviedol, že by sa jednalo o cenu 15 miliónov dolárov za kilometer, takže výsledná cena by predstavovala približne 750 miliónov dolárov plus 50 miliónov dolárov za jednu stanicu.

The Boring Company za svoju hlavnú úlohu považuje zníženie nákladov na tunely, ktorých výstavba je pritom oveľa efektívnejšia a rýchlejšia ako je to v prípade bežných strojov. Tunel, ktorý by spájal Sydney so západom by bol z hľadiska marketingu veľmi lukratívnym projektom, ktorý by mohol zaujať ešte väčšiu pozornosť, než to bolo v prípade Los Angeles.

Zdá sa, že sa v tomto prípade nejedná len o akýsi výstrel do tmy, ale reálne plány. Jeremy Buckingham na Twitteri už uviedol aj názornú ukážku toho, ako by vyzeral tunel vedúci pod pohorie, ktoré je vzdialené približne 100 km na západ od Sydney. Tieto plány bude diskutovať aj s premiérom a kolegami a o výsledku bude informovať.

V prípade, ak by sa tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca, tunel by bol následníkom iného projektu v Austrálii z roku 2017. Jedná sa o inštaláciu najväčšej lithium-ionovej batérie na svete, ktorá bude v Južnej Austrálii. Plán získal podporu množstva zákonodarcov, nakoľko dôjde k zníženiu energetickej zaťaženosti viacerých miest.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú