Elon Musk bezpochyby patrí k najväčším vizionárom dneška, ktorý chce v evolúcii posunúť ľudstvo o krok vpred. Pri skúmaní vesmíru sme síce ešte len na začiatku, no odvážne plány CEO SpaceX sú poriadne cieľavedomé. Elon chce okolo červenej planéty nechať obiehať Teslu Roadster, avšak stoja pred ním mnohé federálne ťahanice.

Mnohí fanúšikovia Muska a jeho spoločností ostali prednedávnom v poriadnom šoku, keď on sám prehlásil, že jeho ďalším plánom je nechať krúžiť Teslu Roadster po obežnej dráhe Marsu. Cieľavedomé prehlásenie však neostalo dlho bez reakcií, ktoré spochybňovali jeho možnosti pre realizáciu tejto ďalekej cesty. Pred Muskom tak stojí mnoho prekážok, ktoré môžu jeho odvážne plány prekaziť. Okrem výstavby novej rakety musí spoločnosť SpaceX ešte dostať na takúto cestu do vesmíru povolenie a práve tu nastáva problém.

Zastaralé vesmírne zákony

Na budúcnosť a skúmanie vesmíru mysleli svetové mocnosti ešte pred desiatkami rokov, keď vytvorili medzinárodnú Zmluvu o vesmírnom priestore. Tento 50-ročný dokument obsahuje práva a možnosti, ktoré môžu, respektívne nemôžu, krajiny uplatňovať vo vesmíre. Okrem týchto obmedzení je však potrebné myslieť aj na ochranu planét našej slnečnej sústavy, ktoré by mohli byť príchodom predmetov zo Zeme kontaminované našimi baktériami. Koniec koncov, každá krajina zodpovedá za svoje vesmírne spoločnosti, ktoré plánujú komerčné lety do vesmíru.

Tesla Roadster však nemá priamo zasiahnuť a pristáť na povrchu Marsu. Muskovým plánom je nechať ju obiehať vo vzdialenosti 141 miliónov kilometrov od Zeme, teda približne na obežnej dráhe Marsu okolo Slnka. Následne bude tento elektromobil ponechaný napospas vesmíru. Ak by však boli plány spoločnosti SpaceX ešte o čosi odvážnejšie, nastal by tak veľký problém. Ten zatiaľ nedokážu riešiť žiadne federálne ani iné zákony o vesmíre, a to ani v Spojených štátoch. Jednoducho povedané, ak by chcel Musk vykonať misiu priamo na povrchu Marsu, tak by v podstate tento plán nebol regulovaný žiadnymi pravidlami pre komerčné lety.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk opäť šokuje. Prvá raketa Falcon Heavy ponesie na Mars vzácny náklad zo sesterskej spoločnosti

Od druhej polovice minulého storočia bola vyriešená iba otázka posielania satelitov na obežnú dráhu Zeme. V tej dobe by totiž len málokoho napadlo, že raz niekto príde s plánom poslať do vesmíru aj elektromobil. Bude teda veľmi zaujímavé sledovať, ako sa vlády krajín popasujú s týmito komerčnými misiami vo vesmíre. Tie sú už zaškrtnuté na časovej osi mnohých spoločností, ktoré už nejaký ten mesiac odvážne tvrdia, že dokážu o pár rokov pristať na Marse. Federálna jurisdikcia má však aktuálne dosah len po vysadenie predmetu na obežnú dráhu planét.

Riziko kontaminácie

Pokiaľ teda dôjde k pristátiu na ich povrchu, tak zatiaľ neexistujú zákony, ktoré by limitovali možnosti komerčných misií. Ak by ale k niečomu takému došlo, existuje veľké riziko, že sa na povrch cudzej planéty dostane pozemský život a bude tak zložitejšie skúmať pôvodné prvky.

Mnohé mikroorganizmy sa tiež dokážu prirodzene adaptovať aj na tie najnáročnejšie podmienky tu na Zemi. Nie je teda vylúčené, že by sa nedokázali prispôsobiť aj v inom svete. Z týchto dôvodov je bezpečnejšie nechať pozemské predmety obiehať len po obežnej dráhe. Vtedy je len malá šanca stretu s povrchom danej planéty.

Vlády pripravujú zmeny

SpaceX, ale aj mnohé ďalšie spoločnosti majú odvážne plány, ktoré rozhodne neostanú len pri krúžení po obežnej dráhe planét. Z hangáru Elona Muska onedlho vzíde raketa Falcon Heavy. Tú bude neskôr nasledovať ešte väčší kúsok s označením BFR (Big F****g Rocket), alebo Big Falcon Heavy, ktorý má jedného dňa poslať na Mars prvú ľudskú posádku. Americký kongres je teda pod tlakom, aby zapracoval na nových zákonoch o komerčných misiách vo vesmíre.

Nenechaj si ujsť
Vesmírne preteky v plnom prúde. CEO Boeingu odkazuje Muskovi: „Na Marse budeme prví.“

Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa tieto novinky dostanú do platnosti. Plány SpaceX a sny o lete Tesly Roadster do vesmíru sú tak len odvážnou víziou, ktorá sa, žiaľ, nemusí stať realitou. Budúcnosť si však pre nás pripravuje ešte veľké veci a my sa tak jedného dňa predsa len môžeme dočkať pristátia na Marse či založenia základne na našom Mesiaci. Svetové vlády sa musia najprv vysporiadať so zákonmi, ktoré by regulovali vesmírne misie a zabránili tak napríklad nelegálnemu ťaženiu vzácnych látok či inému vyčíňaniu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú