Plány Elona Muska o kolonizovaní Marsu vďaka raketám SpaceX sú všeobecne známe. Inovatívny podnikateľ a jeho spoločnosť by chceli poslať ľudskú posádku na červenú planétu ako prví, a to už v roku 2023. Svoje plány však má aj konkurencia, ktorá si trúfa Muska a spol. poraziť.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jedným z hlavných konkurentov SpaceX vo vesmírnych pretekoch je najväčší svetový výrobca leteckej techniky Boeing. Táto spoločnosť v súčasnosti spolupracuje s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na vybudovaní rakety Space Launch System. Tá je momentálne v záverečnej fáze zostavovania a prvý testovací let by mal prebehnúť počas roka 2019. Následne by sa mala raketa vydať aj na okružnú misiu okolo mesiaca.

Space Launch System

O týchto plánoch hovoril CEO Boeingu, Dennis Muilenburg, v rozhovore pre televíziu CNBC, prezradil pritom aj zaujímavú predpoveď pre budúcu kolonizáciu Marsu.

„Prví budeme my“

Pri otázke moderátora, či to bude Elon Musk a jeho spoločnosť, ktorí prví pristanú na Marse, Muilenburg poznamenal: „Nakoniec poletíme na Mars a ja pevne verím, že prvý človek, ktorý na Marse pristane, sa tam dostane na rakete Boeingu.“ Najväčší výrobca leteckej techniky tak má zjavne ambície dostať ľudskú nohu na červenú planétu ešte skôr ako SpaceX.

Nie je to pritom prvé podobné vyhlásenie od Muilenburga. Ešte počas minulého roku na jednej z technologický konferencií v Chicagu sebavedomo poznamenal: „Som presvedčený, že prvá osoba, ktorá vystúpi na Mars, tam príde raketou Boeingu.“ Na to novšie vyjadrenie pritom reagoval aj Musk. Elon nenechal nič svojej povesti a na Twitteri vyzývavo a krátko poznamenal: „Spravte to.“

Dôležitejší súboj je už v plnom prúde

Je teda jasné, že Boeing a SpaceX budú bojovať o prvenstvo pri kolonizovaní Marsu, avšak ako poznamenáva portál ArsTechnica, medzi týmito spoločnosťami práve prebieha zrejme ešte dôležitejší súboj. Ide o zostrojenie špeciálneho modulu, ktorý bude schopný dopravovať astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). NASA sa momentálne v tejto záležitosti musí spoliehať na Rusko, a to už od roku 2011. Práve vtedy americká vesmírna agentúra ukončila prevádzku svojich raketoplánov, no v blízkej budúcnosti sa chce spoľahnúť na súkromný sektor.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk opäť posúva ľudstvo. Toto sú nové plány kolonizácie Marsu, Mesiaca a nového druhu dopravy na Zemi

Momentálne tak Boeing aj SpaceX, usilujú o čo najrýchlejšie vybudovať nové modulu schopného dopravenia astronautov do vesmíru. Štarty ich rakiet sú naplánované na budúci rok, avšak je pravdepodobné, že sa to všetko ešte posunie. Ide však o veľa, pretože vyhrať tieto preteky znamená získať obrovský kontrakt a finančné prostriedky od NASA. Takáto investícia následne rozhodne pomôže jednej či druhej spoločnosti aj pri dobýjaní Marsu. Vesmírne preteky sa tak rozbiehajú čoraz viac.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]