Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Či už ide o vývoj elektromobilov a snahu čo najviac pretlačiť do mainstreamu ekologicky udržateľné spôsoby na výrobu elektrickej energie, kolonizáciu Marsu, alebo riešenie dopravnej situácie vo veľkomeste vytvorením masívnej podzemnej siete tunelov, Elon Musk pri tom veľmi rád spomína základné matematické operácie. Prečo?

TED eventy, tlačovky alebo „oznamovačky“ noviniek. Premosťovanie na tému základných matematických operácií, ako sčítavanie, odčítavanie a násobenie. Čo tým ten Elon sleduje? Snaží sa o zjednodušené vysvetlenie konkrétnej vízie publiku. Na poslednej TED konferencii prišiel s víziou, ako kalifornské Los Angeles „prečistiť“ a prispieť k riešeniu katastrofálnej dopravnej situácie. Svoje riešenie predstavil pod hlavičkou jeho novej firmy The Boring Company.

Elon Musk TED Conference
zdroj fotografie: Screenshot/YouTube – TED

Hlavnou myšlienkou je vybudovanie  komplexnej podzemnej siete tunelov. Pri určitých chodníkoch sa budú nachádzať malé „spoty“ slúžiace ako výťah. Po príchode s autom na miesto ťa výťah spustí do podzemného tunelu, cez ktorý budeš rýchlosťou 200 km/h presunutý na ďalší dopravný uzol v meste. Na konci tunelového spoja auto výťah vynesie späť nahor. To všetko má podľa predbežných plánov stáť vo finále zhruba desatinu sumy, ktorú plánuje mesto minúť na rozšírenie siete metra.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk začal s budovaním tunelov na prepravu áut. Najnovšie videá a fotky ukazujú prvý tunel aj stroj, ktorý ich razí

Čo má však s tým spoločné vyššie spomínaná matika? Týka sa samotnej Muskovej filozofie, ako stlačiť cenu čo najnižšie. „Zosekanie“ priečnej dĺžky, ktorou disponuje klasické metro až o polovicu. Po ďalších prepočtoch umožňuje signifikantnú redukciu a zvýšenú efektivitu. Čo sa týka zrýchlenia procesu výstavby, v súčasnosti proces samotnej výstavby tunela a jeho spevňovania nemôže prebiehať súčasne. V tomto chce Musk zmeniť paradigmu, a tým zosekať náklady o ďalších 50 % z predošlého kroku, a zároveň šetriť časom.

Tunelyzdroj fotografie: Screenshot/The Boring Company/YouTube

Avšak čo samotné kopanie? Ak berieme do úvahy ďalší z Elonových optimistických scenárov, zrýchlením procesu a využitím plného potenciálu mašín, by sa dali náklady znížiť dokonca na jednu pätinu! V konečnom dôsledku by sa podľa modelového príkladu, ktorý Elon uviedol, cena zmŕštila z 1 miliardy amerických dolárov len na 25-60 miliónov. To, či sa tieto predbežné tézy pretavia aj do reality, je zatiaľ otázne. Na druhú stranu, pri novej Tesle Model 3 alebo nedávno predstavených solárnych strechách, ktoré sú schopné cenovo konkurovať tým klasickým, to nemusí byť vôbec nereálne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú