Odvážna vízia Elona Muska má síce od reality ešte ďaleko, no už za posledný rok sme mohli byť svedkami toho, ako v tomto smere jeho spoločnosť pokročila. Na nedávnom summite odhalil Musk ďalšie novinky o programe SpaceX, ktorý sa teraz púšťa už aj do vývoja ohromného boostera Super Heavy. Varoval aj pre nebezpečnosťou kolonizácie Marsu, informuje CNBC.

Misia na Mars s ľudskou posádkou je rozhodne najodvážnejším plánom, s akým kedy kto prišiel. SpaceX doteraz dokázal presadiť svoje prednosti vo vývoji znovu použiteľných rakiet a ďalších systémov aj pri spolupráci s NASA. Okrem ďalších projektov je však na zozname Elona Muska let na Mars s cieľom kolonizácie planéty.

Pre tento projekt už spoločnosť pracuje na vesmírnej lodi Starship, ktorá má jedného dňa vyniesť na Červenú planétu prvých 100 pasažierov. Pred SpaceX ale stojí ešte dlhá cesta, no počas pondelkového summitu Humans to Mars prezradil CEO spoločnosti ďalšie novinky a plán, ktorý chce Musk vo svojej vízii zrealizovať. Bude však trvať ešte desiatky rokov, pokým sa kolonizácia Marsu stane realitou.

Vývoj vesmírnej lode značne pokročil. Do cieľa má však SpaceX ešte veľmi ďaleko

SpaceX aktuálne pracuje len na prototype Starshipu, no v tomto smere sme sa dočkali významných vylepšení. Inžinieri budú mať počas vývoja k dispozícii celkovo až 20 prototypov, pričom doteraz bolo zničených hneď niekoľko z nich.

S prvým prototypom SN5 už SpaceX absolvoval aj prvý úspešný „hop“ test a ďalší prototyp SN8 sľubuje, že bude najdokolanejším doteraz. Pri letovej skúške má byť totiž vybavený aj klapkami a aerodynamickým krytom.

Rovnako tak pokročila firma aj vo vývoji motora Raptor, ktorý bude poháňať samotný Starship aj booster Super Heavy, na ktorom bude vesmírna loď umiestnená. Práve tento stupeň má dostať loď do vesmíru a vybavený bude desiatkami motorov Raptor. Podľa nových informácií, ktoré Musk prezradil počas summitu, dostane Super Heavy „len“ 28 takýchto motorov. Pôvodne sa pritom hovorilo až o 31 Raptoroch.

Čoskoro sa dočkáme prvého prototypu boostera Super Heavy

SpaceX doteraz na vývoji tohto boostera nepracoval, no to sa má zmeniť už v priebehu tohto týždňa, kedy sa má začať konštruovanie prvého prototypu. Za posledný rok pritom spoločnosť rozšírila a vybudovala základňu na Boca Chica, kde testuje prototypy Starshipu a onedlho aj boostera Super Heavy.

Oproti pôvodným tvrdeniam však teraz Musk zmiernil odvážne plány a tvrdí, že spoločnosť nezačne s orbitálnym letmi lode skôr ako v budúcom roku. Predtým však chcel dostať Starship na orbitu už v marci tohto roka.

Zobraziť celú galériu (0)
Vesmírna loď Starship s boosterom Super Heavy. Zdroj: SpaceX

Spoločnosť je podľa Muskových slov „v neprebádanom teritóriu“. Toto tvrdenie tak naznačuje, že spoločnosť bude pri vývoji a testovaní postupovať opatrnejšie.

Žiadna vesmírna agentúra ani súkromná spoločnosť pred SpaceX totiž nevyvíjala znovu použiteľnú orbitálnu raketu. Začiatok vývoja boostera Super Heavy je však prísľubom ďalšieho progresu v programe spoločnosti.

Výsledný stupeň, spolu s vesmírnou loďou, bude vyšší aj ako Falcon 9 a Falcon Heavy, informuje Teslarati.

S výškou 70 m bude celá táto „zostava“ vážiť až 3500 metrických ton, no SpaceX chce vyvinúť pohon, ktorý bude schopný vyniesť až 7500 metrických ton, čo je viac ako 2-násobok výkonu pohonu v rakete Saturn V. Každý motor Raptor má byť pritom schopný vyniesť až 200-násobok svojej vlastnej hmotnosti.

Kolonizácia Marsu predstavuje obrovské riziko. Môže si vyžiadať životy

Pripomíname tiež, že vesmírna loď Starship bude aj súčasťou programu Artemis pod záštitou NASA. Agentúra pracuje na vesmírnom programe, ktorý má opäť dostať človeka a prvú astronautku na Mesiac, kde má byť neskôr vybudovaná aj prvá základňa. Okrem toho je však Starship predurčený na cestu k Marsu. Muskovou víziou je vybudovať udržateľné miesto pre človeka na Červenej planéte do roku 2050.

S kolonizáciou sa však spája aj obrovské riziko. Elon totiž varoval, že takýto plán si môže vyžiadať obete. Dostať sa na planétu totiž nie je podľa jeho tvrdení fundamentálnym cieľom programu spoločnosti. Najväčším problémom bude samotné osídlenie Marsu, ktoré bude nesmierne náročnou úlohou pre celú spoločnosť aj posádky, ktoré sa na povrch planéty dostanú.

Aj keď má byť Starship stavaný pre 100 ľudí a dopravenie 100 ton nákladu, SpaceX bude musieť na Mars vyslať podľa Muska tisícky takýchto lodí, ktoré umožnia vybudovanie udržateľného mesta na planéte. Ešte predtým však chce spoľahlivosť vesmírnej lode spoločnosť overiť pri stovkách letov so satelitmi, ktoré bude Starship vynášať do vesmíru a na orbitu.

Nákladná verzia lode má byť schopná vyniesť aj väčší náklad ako je veľký teleskop Jamesa Webba. Misia na Mars tak rozhodne nie je záležitosťou niekoľkých rokov, ale dlhodobým cieľom SpaceX, ktorý už teraz dokázal v tomto smere veľké veci. Ďalší vývoj potom ukážu najbližšie roky a schopnosť spoločnosti aktívne pokračovať vo vývoji systémov potrebných pre cestu a kolonizáciu Červenej planéty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom