Moderné technológie dokážu ľudom pomôcť v mnohých aspektoch života, či už ide o domácnosť, alebo aj cestu autom do práce. K najnovším inováciám patrí umelá inteligencia, ktorú už stretávame v rôznych zariadeniach, no cestu si našla aj do armádneho využitia. Práve v tom vidí problém Elon Musk a ďalších 116 technologických expertov, ktorí chcú zabrániť využitiu „múdrych“ robotov vo vojnách.

Organizácia Spojených národov (OSN) nedávno začala s formálnou diskusiou o využívaní robotov a zbraní s umelou inteligenciou, ktoré však môžu priniesť ľudstvu nový typ tzv. „industriálnej“ vojny. Umelá inteligencia v bežných zariadeniach dokáže ľudom pomáhať, no v boji by sa z nej mohol stať dokonalý vražedný nástroj. Proti tomu sa však rozhodol protestovať Elon Musk a ďalší významní špecialisti z viac ako 26 krajín sveta. Medzi nimi je i Mustafa Suleyman z Google. Všetci z nich v otvorenom liste varujú OSN pred hrozbami zbraní s umelou inteligenciou.

Hrozba s ničivým potenciálom

Tanky, guľomety či drony riadené „vlastnou hlavou“ môžu vo svete napáchať nesmiernu skazu. Ak by sa s touto situáciou nič neurobilo, tak okrem závodu v zbrojení takýmito zbraňami môže ľudstvo postihnúť aj tretia vojnová revolúcia. Prvou bolo využitie strelného prachu v boji a druhá zahŕňala ničivé jadrové zbrane. Časť listu obsahuje aj túto výstižnú vetu: „Nemôžme dlho čakať. Akonáhle sa Pandorina skrinka raz otvorí, bude veľmi ťažké ju zavrieť.“ Odborníci na robotiku taktiež varujú, že vývoj umelej inteligencie dosiahol bod, kedy by jej úplné nasadenie do bojových zbraní mohlo trvať iba niekoľko rokov a nie desaťročí.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Elon Musk na diaľku odrovnal Marka Zuckerberga. Jeho chápanie umelej inteligencie je vraj „limitované“

Stroje využívajúce túto technológiu môžu na bitevnom poli ušetriť ľudské životy. Samostatne fungujúce zbrane by mohli napáchať ohromné straty inde a nakoniec by na to všetko mohli doplatiť nevinní ľudia. Autori varovného listu upozorňujú na možné nemorálne správanie umelej inteligencie v boji. Taktiež žiadajú, aby bol takýto typ zbraní zakázaný a pridaný na zoznam podľa dohody OSN, ktorá je platná od roku 1983. Okrem iného sa tam nachádzajú chemické aj laserové oslepujúce zbrane.

Umelá inteligencia má „dve tváre“

„Takmer každá technológia môže byť využitá dvoma spôsobmi. Môže pomáhať ľudstvu riešiť globálne problémy, akými sú finančná kríza, zmeny klimatických podmienok a chudoba. Tá istá technológia si však využitie môže nájsť aj v zbraniach, ktoré prinesú ľudstvu priemyselnú vojnu. Musíme sa rozhodnúť, ktorý z týchto scenárov si chceme vybrať.“ – Toby Walsh, profesor umelej inteligencie na Univerzite v New South Wales v Sydney.

zdroj fotografie: Flickr

Podobným spôsobom na využitie umelej inteligencie upozorňuje aj Elon Musk, CEO Tesly a iných technologických spoločností. Podľa neho je túto inovatívnu technológiu potrebné regulovať, pretože môže ísť o najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. Mnohí však schopnosti takýchto zbraní nevidia v tak jasnom svetle a ich deštruktívny potenciál sa im zdá malý. Na podobnú tému upozorňovali významné osobnosti zo sveta vedy a techniky už v minulosti. Pred dvoma rokmi to bol znova Elon Musk, ktorý spolu so Stephenom Hawkingom dal najavo, že tieto technológie sú pre ľudstvo veľmi nebezpečné.

Vývoj inteligentných zbraní napreduje

Napriek riešeniu tejto situácie mnohé krajiny už vyvíjajú alebo disponujú zbraňami s umelou inteligenciou. Samsung na žiadosť vlády Južnej Kórei vyvinul autonómny guľomet SGR-A1 schopný automatickej paľby a dokonca môže sledovať trasu či pohyb objektu, pričom už našiel aj svoje využitie. Nachádza sa v 2,5 metra širokej demilitarizovanej zóne na hraniciach tejto krajiny. Zbraní s umelou inteligenciou je však omnoho viac. Veď napríklad v USA a Rusku armáda pracuje na bezpilotných tankoch s autonómnymi systémami.

zdroj fotografie: WarLeaks – Daily Military Defense Videos & Combat Footage/YouTube

Nenechaj si ujsť
Elon Musk varuje: Je tu niečo, čoho by sme sa mali báť viac ako Severnej Kórei

Bojová loď americkej armády, Hunter, je síce ešte vo vývoji, no svoje schopnosti dokáže už teraz poskytnúť v ofenzíve a nechýba jej výbava proti ponorkám. Podobné vražedné nástroje by sme mohli menovať aj naďalej, no dúfajme, že sa Organizácia Spojených národov rozhodne vývoj a využitie umelej inteligencie regulovať. Apelovanie tých najväčších tvárí z technologického sveta na túto situáciu má svoje opodstatnenie. Ostáva už len čakať, ako sa svetové mocnosti k tomuto nemalému a stále rastúcemu nebezpečenstvu postavia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú