Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť starú sovietsku stíhačku Su-25, ktorými Rusi útočia na Ukrajinu. Zajali pritom žoldniera, ktorý neveril ruskej navigácii a radšej použil GPS zariadenie od americkej spoločnosti, informuje Ukrajinska Pravda.

Poriadny úlovok

Ako sa nakoniec ukázalo, stíhačku pilotoval major Andrej Fedorčuk, žoldnier Wagnerovskej skupiny, ktorá je „súkromnou“ proruskou paramilitantnou skupinou.

Fedorčuk zrejme ruskej navigácii neveril a preto používal navigačný systém od americkej spoločnosti Garmin, ktorý je komerčne dostupná. Nie je to pritom prvýkrát, čo Putinova armáda používa výzbroj z bežných obchodov.

Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons

Fedorčukovu stíhačku zostrelili Ukrajinci pomocou starej sovietskej strely Igla, ktorá je v prevádzke ešte od roku 1981. Jedná sa o človekom prenosnú strelu zem-vzduch s infračerveným navádzaním. Igla nesie hlavicu s 390 gramami trhaviny, čo je, pri priamom zásahu, dostatok na vážne poškodenie prakticky akéhokoľvek lietadla.

Za boj na Ukrajine si mal Fedorčuk vyslúžiť plat až 205 000 rubľov, teda približne 3 500 € a podľa šéfredaktora ukrajinského portálu Censor, Jurija Butusova, bola cieľom jeho útoku podniková bašta ozbrojených síl Ukrajiny. Ešte pred tým mal podnikať nálety na bombardovanie ukrajinských miest.

Má Glonass problém?

Ruský navigačný systém Glonass, ktorý je ruskou obdobou GPS, podľa všetkého nefunguje tak, ako by mal. Neveril mu ani Fedorčuk a to aj napriek tomu, že ho vytvorila krajina, za ktorú nasadzoval vlastný život (i keď je vysoko pravdepodobné, že nešlo o žiadnu národnú hrdosť a rolu zohrávali primárne finančné odmeny).

Šéfredaktor ukrajinskéhoportálu Censor Jurij Butusov zároveň dodal, že Fedorčuk dúfa vo svoju výmenu za ruských zajatcov a uvedomuje si, že k nej nemusí dôjsť, keďže nie je členom regulárneho vojska Ruska. Navyše si je vedomý, že za svoje činy môže byť tresne stíhaný.

Na svojom Facebooku však položil jednu zaujímavú otázku: „Zaujímalo by ma, koľko Garminov používajú ozbrojené sily Ruskej federácie a či môžu Američania sledovať ich pohyb? Boli by to cenné údaje.“

Garmin je obľúbená značka nielen navigácií, ale aj smart hodiniek pre vojakov, námorníkov či pilotov. Posledným menovaným poskytuje napríklad meranie objemu kyslíka v tele ako ochranu pred hypoxiou. Bežné mapy v navigáciách ich zas teoreticky dovedú na najbližšie letisko v prípade, ak by zlyhali systémy lietadla.

Nepravdepodobné, ale…

Teória o tom, že by USA využívali smart techniku na sledovanie ruských objektov sa zdá pritiahnutá za vlasy. Minimálne v prípade navigácií, ktoré nie sú pripojené k internetu, je to takmer nemožné, pretože tieto fungujú len ako prijímače signálu z viacerých družíc. Opačným smerom (k satelitom vo vesmíre) nesmerujú žiadne údaje.

V prípade nositeľných zariadení pripojených ku smartfónu by zas USA museli požiadať o prístup súkromnú firmu, čo je tiež skôr ríše konšpiračných teórií. Tému však rozoberá portál DefenseNews a podľa neho smart zariadenia naozaj predstavujú bezpečnostné riziko, najmä však pri nesprávnom nastavení ich majiteľov a pri využití verejne dostupných údajov.

Chris Lofting/Wikimedia Commons

V roku napríklad 2018 vypukol škandál, keď sa ukázalo, že v aplikácii Strava je možné na mapách vidieť tajné základne americkej armády po celom svete v dôsledku toho, že vojaci okolo nich napríklad behali a ich verejne dostupné tréningy potom zobrazovali tzv. heatmapy – teda miesta, kde behá najviac ľudí.

A ak desiatky „športovcov“ behali napríklad v chudobnom Afghanistane uprostred ničoho každý deň dokola, nie je problémom si domyslieť, že na danom mieste môže byť napríklad vojenská základňa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú