Podiel elektromobilov na trhu sa za posledné roky výrazne zvyšuje, pričom tento trend sa očakáva aj v budúcnosti. Európa patrí medzi lídrov v implementácii elektromobilov.

V niektorých krajinách, ako sú Nórsko, Nemecko a Holandsko, je podiel elektromobilov na nových registráciách výrazne vyšší ako svetový priemer. Jeden štát však predsa len vyniká nad všetky ostatné. Portál CleanTechnica prišiel so zaujímavými číslami.

Vynikajúci podiel, dominuje Tesla

Nórsky trh s elektrickými vozidlami (EV) naďalej dominuje a prekonáva všetky ostatné. Elektromobily predstavovali v júni 2024 pôsobivý podiel 85,3 %. Batériové elektrické vozidlá (BEV) viedli s 80 % podielom, čo je mierny pokles z 82,2 % v júni 2023, a to aj napriek nárastu objemu. Celkovo zaznamenal tamojší automobilový trh medziročný nárast o 12,5 %, pričom v júni sa predalo 17 512 vozidiel.

Jasným víťazom na nórskom trhu sa stala Tesla, pričom jej Model Y sa umiestnil na prvom mieste ako najpredávanejšie BEV, nasledovaný Modelom 3. Na treťom mieste sa umiestnil dynamický hatchback MG4, ktorý dosiahol historicky najvyšší objem predaja – 1 161 kusov.

Volvo EX30, nováčik na trhu, zaznamenalo silný debut a zabezpečilo si štvrté miesto s 1 016 predanými vozidlami. Medzi ďalšie populárne modely Nórov v sekcii BEV patria Volkswagen ID.4, Toyota BZ4x a Volkswagen ID.3.

Cieľ asi nesplnia

Záväzok Nórska k elektromobilom je evidentný v jeho politických postojoch, ktoré boli navrhnuté tak, aby „obmedzili atraktivitu“ vozidiel iných ako BEV, teda spaľovákov a pomohli splniť cieľ „100 % elektrický do roku 2025“. Zatiaľ to však nevyzerá úplne najoptimistickejšie, čo sa týka vytýčeného cieľa.

Je potrebné poznamenať, že severská krajina čelí problémom pri poskytovaní dostupných možností BEV; najlacnejší model na nórskom trhu, Nissan LEAF, stojí zhruba 20 400 € bez dane.

Napriek týmto prekážkam je nórsky trh s EV naďalej príkladom pre zvyšok sveta a demonštruje potenciál pre široké prijatie týchto vozidiel so správnymi stimulmi a politickou podporou. Krajiny ako napríklad Slovensko, by si z takéhoto proaktívneho prístupu mohli brať príklad.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú