Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O cenovej partite elektromobilov a spaľovákov sa hovorí už roky a rôzni odborníci predpovedajú rôzne dátumy, kedy sa elektrické autá cenovo vyrovnajú tým na benzín a naftu.

Nemecká vláda chce tento stav dosiahnuť čo najskôr a dokonca priniesla “riešenie”, ktoré je však nanajvýš zarážajúce.

Ako píše nemecký portál Spiegel, tamojší minister hospodárstva Robert Habeck plánuje uvaliť na spaľováky ekologickú daň, čím sa stanú drahšie než elektromobily.

Takýto scenár vyrovnania cien nechce nikto z nás, ani fanúšikovia a ani odporcovia elektromobility. Cenová partita totiž musí prísť prirodzene tým, že elektromobily ako také zlacnejú. Po zdražení  si totiž  stredná vrstva nebude môcť dovoliť ani spaľovák, ani elektromobil.

Spaľováky zdaní na základe produkcie emisií

Podľa informácií v strategickom dokumente ministerstva hospodárstva budú autá so spaľovacím motorom zdanené na základe toho, koľko produkujú emisií.

V kombinácii so stále fungujúcou dotáciou na elektromobily v Nemecku sa tak naozaj môže stať, že elektrické autá sa stanú výrazne lacnejšími ako spaľováky.

Martin Katler - Unsplash

To bude platiť dokonca aj po tom, čo Nemecko zníži dotácie na nákup elektromobilov.

Už dávnejšie sme informovali, že nemeckí motoristi začínajú javiť prirodzený záujem o elektromobily a tak dotácie na ich nákup strácajú zmysel, preto sa ich vláda rozhodla znížiť. Po novom bude „finančná injekcia“ nižšia až o 25 %, a teda zákazník, ktorý si kupuje elektromobil do 40 000 €, dostane dotáciu vo výške maximálne 4 500 €.

Nemecko postupne bude znižovať dotácie vo všetkých cenových kategóriách, až napokon úplne zaniknú a kúpa elektromobilu už nebude sprevádzaná žiadnym finančným zvýhodnením.

So zdanením spaľovákov pre fyzické osoby to nekončí

Habeck uviedol, že vďaka takémuto zdaneniu by mohlo dôjsť k cenovému vyrovnaniu, či dokonca zvýhodneniu elektromobilov už pri modeloch ako VW ID.3 či VW ID.4 s porovnateľnými spaľovákmi.

Táto daň sa však nemá sťahovať iba na nákup spaľovákov fyzickými osobami. Rovnako by mali byť „znevýhodnené“ aj spaľováky kupované firmami. To ale môže pre viaceré spoločnosti predstavovať obrovské komplikácie.

Aj keď by firmy veľmi radi elektrifikovali flotily svojich áut, rozpočet im častokrát nedovoľuje kupovať iba elektromobily a popritom musia siahnuť aj po lacnejších spaľovákoch. Uvalením tejto dane by však boli spaľováky rovnako drahé a firmy by tak nedokázali zaplatiť ani elektrické, ani spaľovacie autá. To v krajine spustilo vlnu kritiky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú