Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri výskume exotických materiálov, známych ako „čudné“ kovy, vedci identifikovali nezvyčajné prúdenie elektrickej energie. Namiesto tradičného krokového posúvania v týchto materiáloch dochádza k prúdeniu, ktoré väčšmi pripomína prúdenie klasickej kvapaliny v makroskopickej mierke, informuje portál ScienceAlert. Odborníci sa teraz spytujú, či je naše chápanie častíc vôbec správne.

Kvantové experimenty

Nezvyčajný jav si vedci zo Spojených štátov a Austrálie všimli počas kvantových experimentov na exotickom materiály, ktorý sa skladal z presne zvoleného množstva yterbia, ródia a kremíka, z ktorých v laboratóriu zostrojili nanovlákna. Prúdenie elektriny v takýchto materiáloch začali vedci bližšie skúmať po tom, čo sa ukázalo, že funguje ich odpor mierne odlišne, než elektrický odpor klasických kovov – zvýšením teploty o každý stupeň narastie vždy o rovnakú hodnotu.

Ukázalo sa, že za to môže spôsob, akým sa častice nesúce náboj pohybujú naprieč materiálom. Kým v klasických kovoch je tento pohyb nesmierne chaotický a elektróny neustále „narážajú“, v „čudných“ kovoch sa ukázalo, že za procesom zrejme nestoja známe kvázičastice, ale iný neznámy jav, vďaka ktorému pôsobí prúd takýmito materiálmi tekuto.

Maxwell Andrews/TU Wien

Tento objav pritom potvrdzuje model, ktorý vznikol ešte pred približne 20 rokmi. Tento model sa zaoberal materiálmi, ktoré pri teplotách blížiacich sa absolútnej nule strácajú tradičné vlastnosti a ich elektróny viac nedokážu vytvárať kvázičastice.

Vedci si však zatiaľ nie sú istí, čo novoobjavený prúd elektrickej energie spôsobuje a či ho nájdu aj v iných „čudných“ kovoch.

Cesta k supravodičom

I keď to nie je cieľom podobných výskumov, majú obrovský vplyv aj na vývoj supravodičov, teda látok, ktoré dokážu prenášať elektrickú energiu s prakticky nulovými stratami. Cieľom vedcov je vytvoriť supravodič, ktorý si takéto materiály zachová aj pri izbovej teplote – zatiaľ však neúspešne a nádejné materiály sa často ukazujú ako obyčajné podvody.

Potlačený šum

Ako ďalej vysvetľuje Rice University, vo vodičoch sa bežne vyskytuje takzvaný „vystrelený“ šum, ktorý je v pozorovanom exotickom kove oveľa slabší, než v tradičných materiáloch.

Autori štúdie však dodávajú, že je nutný ďalší výskum a experimenty, pretože momentálne nie je jasné, ako sa vlastne elektrický náboj v týchto podmienkach správa a čo to môže znamenať nielen pre vedu, ale v konečnom dôsledku aj pre naše technológie.

Vodivosť je aj naďalej pomerne veľkou záhadou, ktorú skúmajú experti po celom svete. Len nedávno napríklad prebehol experiment, pomocou ktorého sa podarilo zvýšiť vodivosť materiálu až o miliardu percent. Podarilo sa tak vďaka objaveniu nového kvantového stavu, ktorý má potenciál pri vývoji kvantových počítačov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú