O elektrifikácii na poli automobilového priemyslu už nemusíme hovoriť iba v úvodzovkách. Veľké automobilky naplno investujú do vývoja a v priebehu najbližších rokov chcú predávať väčšinu vozidiel poháňaných zelenými zdrojmi energie. Inak tomu nie je ani v automobilke Mercedes-Benz, no v jej prípade elektrifikácia „ukrojí“ z technológií pri spaľovacích modeloch, informoval portál MercedesBlog.

Elektrická budúcnosť vyzerá v Mercedese veľmi nádejne. Už budúci rok by sme sa mali dočkať elektrickej alternatívy k luxusnej triede S s označením EQS, nasledovať bude model EQE a neskôr chce automobilka priniesť aj SUV verzie k týmto dvom modelom.

Všetky budúce elektrické autá majú byť postavené na novej platforme, ktorá je špeciálne určená len pre elektromobily a neskôr sú dokonca v pláne aj výkonnejšie AMG modely či extrémne luxusné kúsky s logom Maybachu. Samozrejme nebudú chýbať najdostupnejšie triedy s novými označeniami EQA a EQB či dokonca legendárne „Géčko“ na elektrický pohon, no vývoj všetkých týchto áut si vyžaduje obrovské množstvo financií, ktoré niekde treba pochopiteľne ušetriť.

Ako informoval portál Motor1, prvou „obeťou elektrifikácie“ je v podaní Mercedesu manuálna prevodovka, ktorú automobilka postupom času úplne vyradí zo svojej ponuky. Túto zmenu však pocítia najmä zákazníci z Európy, na americkom trhu už nie sú manuálne prevodovky v autách Mercedes dostupné od roku 2015, kde zanikli spolu s modelom SLK250.

Automobilka celkovo zníži investície do vývoja spaľovacích motorov a do roku 2030 chce predávať až ov 70 % menej vozidiel so spaľovacími motormi ako je tomu v súčasnosti. Podľa šéfa vývoja Mercedesu sú najviac ohrozenou skupinou najmä naftové motory hlavne kvôli neustále sa sprísňujúcim emisným normám EÚ.

Mercedes-Benz

Ďalšou významnou „redukciou“ bude zníženie počtu platforiem, ktoré v súčasnosti automobilka používa. V praxi to znamená, že viacero rôzne veľkých áut bude zdieľať jednu modulárnu platformu, čo by malo taktiež značne prispieť k úspore nákladov.

O škrtoch v jednotlivých modelových radách sa zatiaľ nehovorilo, čiže v blízkej budúcnosti by sme nemali prísť o žiaden model, ktorý aktuálne automobilka s trojcípou hviezdou vyrába. Mercedes si ako krátkodobý cieľ stanovil znížiť fixné náklady minimálne o 20 % do roku 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom