Keď Mercedes oznámil, že pracuje na elektrickej verzii ikonickej triedy G, mnohí fanúšikovia boli skeptickí, či dokáže elektromobil dôstojne nahradiť legendárny frajerský spaľovák. Nové informácie o technológiách, ktoré elektrická trieda G dostane, však naznačujú, že pôjde o skutočne dôstojnú náhradu, píše portál Electrive.

Reč je konkrétne o batérií, ktorá je jednou z najpodstatnejších súčastí elektrického auta. Od tej sa odvíja nie len dojazd či rýchlosť nabíjania, ale aj jazdné vlastnosti, pretože batéria priamo vplýva na hmotnosť elektromobilu. A že je tento teréniak poriadne ťažký už v základe, je ti asi jasné.

Nemecká prémiová automobilka investuje do elektromobility nemalé peniaze a úsilie a okrem vývoja nových elektrických modelov pracuje aj na novej generácii batérií. V spolupráci s firmou Sila Nanotechnologies teraz oznámili fantastickú správu, a to že prichádzajúca elektrická trieda G dostane revolučnú batériu založenú na princípe kremíkovej anódy.

Až o 40 % vyššia energetická hustota

Elektrické „Géčko“ má prísť na trh už v polovici tejto dekády a ako píše InsideEVs, bude to vôbec prvý Mercedes, ktorý využije novú generáciu akumulátora. Tlačová správa je pomerne chudobná na technické parametre novej batérie, no ten najpodstatnejší údaj sa v nej nachádza.

Mercedes

Článok s kremíkovou anódou dosahuje energetickú hustotu až 800 Wh/liter, čo je zhruba o 20-40 % viac, než pri súčasných batériách pre elektromobily. Vďaka tomu bude možné zmenšiť samotnú batériu a tým znížiť jej hmotnosť, alebo do rovnakého objemu „napchať“ viac článkov, čím sa výrazne zvýši celková kapacita akumulátora.

Výroba batérií bude prebiehať v novej továrni v americkom štáte Washington. Ich výroba bude navyše stopercentne „zelená“ nakoľko sa má využívať iba energia z obnoviteľných zdrojov.

Čo ponúkne elektrické „Géčko“?

Na trhu je už od roku 1979 a za viac ako štyri dekády si trieda G našla svojich verných fanúšikov. Doba sa však mení a s ňou sa mení aj trieda G. Mercedes EQG kombinuje nový dizajnový podpis rodiny EQ s tradičnými hranatými tvarmi, ktoré sú naopak typické pre triedu G.

Mercedes

Po bokoch dverí môžeme vidieť podsvietené LED pásy, v prednej časti zasa dominujú tradičné okrúhle svetlomety, ktoré dopĺňa Black Panel typický pre rodinu EQ. Ten nahrádza klasickú mriežku chladiča používanú pri spaľovákoch.

Koncept je obutý na 22-palcových hliníkových diskoch, ktoré majú exkluzívny offroadový dizajn. V zadnej časti badať jednu z najväčších smien v porovnaní s klasickou triedou G.

Mercedes

Kryt na rezervnú pneumatiku nahradil hranatý box, v ktorom sa ukrýva wallbox na nabíjanie elektromobilu. Wallbox ale bude zrejme za príplatok, no box v zadnej časti má byť štandardom. Poslúžiť tak môže napríklad aj na uloženie nabíjacieho kábla či 230 V nabíjačky.

Preverený pohorím Schöckl

Rovnako ako každé Géčko so spaľovákom, bude aj EQG preverené náročným terénom pohoria Schöckl. Jedna z najnáročnejších offroadových trás je dlhá 5,6 kilometra a auto na nej musí zdolať až 60-stupňové stúpania.

Mercedes

EQG teda bude plnohodnotným offroadom. Náročný terén mu pomôže zdolávať až štvorica elektromotorov. Každý z nich poháňa individuálne jedno koleso, dvojstupňová prevodovka zasa nájde svoje využitie v tých najnáročnejších podmienkach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP