O informátorovi a hackerovi menom Edward Snowden počul zrejme každý z nás. Príbeh tohto pána bol dokonca nedávno sfilmovaný, no ak o ňom napriek tomu stále nič nevieš, v skratke ide o osobu, ktorá zverejnila citlivé informácie o fungovaní americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Snowden sa ešte v roku 2013 zaslúžil o odhalenie citlivých vládnych dokumentov, ktoré informovali o masívnom odpočúvaní amerického ľudu vyššie zmienenou bezpečnostnou agentúrou. Je teda viac ako pochopiteľné, že za vypustenie týchto informácií vláda USA Snowdena príliš v láske nemá. V spojitosti s jeho menom skloňovali vrchní predstavitelia slová, ako zradca či špión a celkom určite by sa mu tak dostalo nepekného trestu za vlastizradu. Následne bol tak Edward nútený požiadať viacero štátov o azyl, ktorý mu však pridelený nebol. Pod podmienkou, že prestane spôsobovať škodu americkej vláde sa ho ujala Ruská federácia, v ktorej žije až doteraz spolu so svojou manželkou.

Edward Snowdenzdroj fotografie: Wired

Udelenie azylu Snowdenovi bolo jednou z mnohých príčin opätovného zhoršenia politických vzťahov medzi USA a Ruskom. Po zvolení Donalda Trumpa, ktorý je známy dobrými vzťahmi s Vladimírom Putinom,však začala ruská vláda zvažovať jeho vydanie. Následne bol tento krok značne spochybnený, pričom sa hovorilo aj o tom, že nemá ísť len o prejav dobrej vôle zo strany Ruska.

Edward Snowdenzdroj fotografie: JapanTimes

Mnohí sa totižto domnievajú, že Snowden s Rusmi spolupracoval a predal im tak ďalšie utajené informácie. Vláda na čele s Vladimirom Putinom, ako aj samotný Edward, tieto tvrdenia ale rázne odmietajú. K vydaniu Snowdena nakoniec predsa len v dohľadnej dobe nedôjde, nakoľko mu bol predĺžený ruský azyl o ďalšie dva roky.

Pošli nám TIP na článokNovinky