Parlament schválil novelu zákona o cestnej premávke, ktorá prináša zmeny v prenášaní evidenčných čísel vozidiel. Nový zákon taktiež myslí na upravený formát EČV, ktoré sa budú vydávať po vyprázdnení doterajších zásob poznávacích značiek. Novela bude platiť od začiatku budúceho roka.

Úpravu zákona navrhli šiesti poslanci zo všetkých štyroch koaličných strán OĽANO, Za ľudí, SME Rodina a SaS. Parlament novelu schválil v stredu 17. marca. Po novom tak bude EČV vozidiel „prenášateľné“ a bude trvalo viazané buď na samotné vozidlo, alebo na jeho majiteľa.

„Viazanosť EČV na okres trvalého pobytu vlastníka vozidla sa vypúšťa úplne. Zároveň sa navrhuje možnosť ponechania EČV pre predávajúceho pri zmene držby vozidla na inú osobu. Takúto EČV si bude môcť predávajúci prideliť na svoje ďalšie vozidlo,“ uvádza podľa TASR dôvodová správa návrhu.

V praxi to bude znamenať, že majiteľ vozidla môže svoje auto predať novému majiteľovi spolu s priradeným evidenčným číslom, alebo si toto číslo sám ponechá a priradí ho svojmu novému autu. Samotné tabuľky tak bude možné použiť aj bez ohľadu na to, v ktorom okrese má majiteľ vozidla trvalý pobyt. Kvôli tomu sa tak budeme v okresoch stretávať s rozličnými značkami.

Evidenčné číslo vozidla bude „prenášateľné“. Príde aj nový formát značiek

V prípade, ak sa bývalý majiteľ vozidla rozhodne EČV si ponechať, bude mať rok na pridelenie čísla k novému autu. Tým zároveň odpadá povinnosť zmeny čísla pri zmene trvalého pobytu. S „prenášateľnosťou“ týchto značiek sa tak ušetrí množstvo nových vydávaných tabuliek, no zároveň ubudne aj byrokracia.

Ak majiteľ doteraz predával vozidlo, musel ísť na dopravný inšpektorát, kde ho na základe splnomocnenia nového majiteľa odhlásil a nový majiteľ musel ísť na inšpektorát do svojho okresu, kde si ho prihlásil.

Teraz sa to bude dať urobiť naraz na jednom mieste kdekoľvek na území Slovenska. Naša novela tak prináša viacero menších zmien, ktoré zásadným spôsobom pomôžu všetkým občanom,“ ozrejmil podľa TASR jeden z predkladateľov Radovan Sloboda (SaS).

Novela zákona totiž počíta aj so zrušením oznamovania prevodu držania vozidla na inú osobu v dvoch krokoch ako tomu bolo doteraz. Po novom tak nebude musieť bývalý majiteľ vozidla odhlasovať svoje predané auto na dopravnom inšpektoráte v jeho okrese a nový majiteľ zasa vo svojim.

Zobraziť celú galériu (0)
Michal Varga/FonTech

NEPREHLIADNI
Vláda chce efektívnejšie udeľovanie pokút za jazdu bez diaľničnej známky. Vodičom môžu prísť až do 3 rokov

Prevod držby bude možné spolu s vydaním nového osvedčenia o evidencii vozidla – časť II (veľký technický preukaz) vydať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Postupom času však zákon počíta aj so samotnou zmenou formátu EČV, ktoré už neskôr nebudú delené podľa okresov. Formát „AA-000AA“ bude neskôr zavedený po vyčerpaní skladových zásob značiek s doterajším formátom.

Na cestách sa tak už nebudeme potom stretávať s evidenčnými číslami podľa okresov, ale pôjde len o postupné abecedné prideľovanie značiek s kombináciou trojčíslia. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť už od marca budúceho roka.

V článku boli využité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom