Aktualizované 28. novembera 2023

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) dňa 15. 11. 2023 schválil koncentráciu spočívajúcu v nadobudnutí nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa iStyle CY (Cyprus) nad podnikateľom m:zone s. r. o. (Nitra). Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 15. 11. 2023.

PMÚ sa bližšie zameral na prienik aktivít podnikateľov v rámci maloobchodného predaja (horizontálne prekrytie) tovarov značky Apple (mobily, počítače, tablety, inteligentné hodinky a slúchadlá), ale aj na ich vzťah v rovine dodávateľ-odberateľ (vertikálne prepojenie) súvisiaci s veľkoobchodnou distribúciou týchto tovarov, ktorú poskytuje skupina iStyle CY odberateľom v SR. Toto vertikálne prepojenie aktivít iStyle CY v SR a m:zone bolo predmetom obáv z obmedzenia prístupu k veľkoobchodným dodávkam predmetných tovarov zo strany niektorých podnikateľov oslovených v prieskume.

Aktualizované 18. septembra 2023

Je to oficiálne, iSTYLE a m:zone spájajú svoje aktivity a pod hlavičkou iSTYLE budú prevádzkovať šesť predajní v Bratislave, Trenčíne a Žiline. FonTech.sk o tom informovali prostredníctvom tlačovej správy.

Novým generálnym manažérom iSTYLE SK sa stáva bývalý CEO a vlastník m:zone Branislav Rentka. Po spojení s m:zone má iSTYLE v budúcom roku ambíciu dosiahnuť na slovenskom trhu obrat 85 miliónov eur. Ako sme ale informovali pred pár dňami, iSTYLE potvrdzuje, že pred samotným zlúčením musia splniť podmienky podľa platnej legislatívy.

Ako to pocítia zákazníci?

Spoločnosť m:zone aktuálne disponuje troma prémiovými predajňami v centrách Aupark a Eurovea v Bratislave a v centre Aupark v Žiline. Túto trojicu doplnia pôvodné slovenské predajne iSTYLE v bratislavských centrách OC Central a Bory Mall a trenčianska predajňa v OC Laugaricio.

Spojením firiem vzniká kľúčový Apple Premium Reseller na slovenskom trhu, ktorý zákazníkom prinesie nielen ponuku Apple zariadení a široký výber príslušenstva, ale tiež profesionálne poradenstvo pre retailových a firemných zákazníkov s viacerými možnosťami financovania,“ píše spoločnosť v tlačovej správe.

Spojenie oboch značiek je výsledkom dlhodobého vzájomného rešpektu a zároveň naplnením spoločnej vízie ponúknuť zákazníkom na Slovensku čo najlepšiu dostupnosť predajní a ešte lepšie služby. Pod značkou iSTYLE budeme spoločne schopní synergicky využívať silné stránky oboch firiem a uľahčiť cestu k Apple zariadeniam oveľa širšiemu okruhu koncových zákazníkov, podnikateľov a firiem. Pre existujúcich zamestnancov m:zone sa nič nemení a spojenie nebude mať žiaden vplyv na prevádzku existujúcich pobočiek,“ uvádza Branislav Rentka, nový generálny riaditeľ iSTYLE SK.

V rámci zlúčenia budú môcť všetci zákazníci využívať výhody vernostného programu spoločnosti iSTYLE a tiež pohodlný online nákup na webe istyle.sk. Najväčšou zmenou bude rozšírená sieť predajní, na ktorých môžu minulí zákazníci m:zone vybaviť všetky úkony ako uplatnenie záruky aj napriek tomu, že predajne budú fungovať pod hlavičkou iSTYLE.

Pôvodný článok:

Na Slovensku sa chcú spojiť ďalšie významné reťazce s elektronikou. Tentokrát ide o predajcov iStyle a m:zone, ktorí sa špecializujú na distribúciu Apple zariadení. O úmysle zlúčenia informoval Protimonopolný úrad SR (PMÚ) vo svojej správe, pričom momentálne prebieha takzvaná koncentrácia. Na tému upozornil portál Interez.

Na konci koncentrácie by mala spoločnosť iStyle Cyprus Limited prebrať kontrolu nad spoločnosťou m:zone s.r.o., čím sa obaja predajcovia zlúčia. Zatiaľ nie je verejne známy dôvod, prečo sa k tomuto kroku odhodlali. Obe spoločnosti sme kontaktovali a požiadali o vyjadrenie, pričom článok budeme aktualizovať.

Ak sa ti to nepáči, teraz môžeš vyjadriť nesúhlas

Ako vyzýva Protimonopolný úrad SR, „tretie strany, teda fyzické a právnické osoby, môžu predložiť PMÚ svoje pripomienky, námietky a informácie k oznámeným koncentráciám.“ Zároveň tretie strany žiada, aby svoje pripomienky predkladali čo najskôr. Potrebuje totiž dodržať zákonné lehoty a pripomienkami sa zaoberať v prvej fáze posudzovania oznámenej koncentrácie

Pod pojmom koncentrácia sa rozumie zlúčenie alebo splynutie dvoch alebo viacerých samostatných podnikateľov, alebo získanie priamej či nepriamej kontroly jedným podnikateľom alebo viacerými podnikateľmi nad podnikateľom, jeho časťou alebo nad viacerými podnikateľmi alebo ich časťami. Vyplýva to z definície PMÚ.

Nie je tomu pritom vôbec dávno, čo zámer zlúčenia oznámili reťazce Datart a NAY, o čom sme v danom čase informovali. Ich zámerom je vytvorenie veľkej holdingovej spoločnosti. Spojenie má v súčasnosti niekoľko stopiek. Vzhľadom na súčasné konkurenčné postavenie oboch skupín sa čaká na schválenie protimonopolnými úradmi v Slovenskej a Českej republike.

Na rozdiel od Datartu a NAY v prípade zlúčenia iStyle a m:zone nejde o podpis dohody pre možné spojenie, ale nadobudnutie výlučnej kontroly nad druhým subjektom, píše Interez na základe správy Protimonopolného úradu SR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP