Elektronické občianske preukazy začínajú plniť ďalšiu funkciu, ktorá je zahrnutá do vládneho projektu eZdravie. Majiteľom e-občianskeho odteraz nebudú poisťovne vydávať preukazy poistenca. V praxi však môžu títo občania istý čas naraziť na problém.

Od júla prestávajú poisťovne vydávať preukaz poistenca všetkým majiteľom e-občianskeho. Po novom, práve elektronický doklad nahradí doteraz využívané riešenie. O téme informujú portály Živé.sk a WebNoviny.sk.

Staré platia, nové už nedostanú

Nová legislatíva sa dotýka poistencov, ktorí by si o zdravotný preukaz zažiadali v prípade straty, poškodenia či odcudzenia, alebo v prípade návratu zo zahraničia a následnom opätovnom prihlásení do zdravotnej poisťovne. Rovnako aj v prípade, že od budúceho roku menia zdravotnú poisťovňu alebo zmenili svoje identifikačnú údaje.

Pokiaľ teda poistenec spadá do tejto kategórie, o nový preukaz už nežiada a nemusí ani podnikať žiadne ďalšie kroky. Nie je potrebná ani aktivácia elektronického podpisu.

Občiansky preukaz s elektronickým čipom poslúži poistencovi ako nový spôsob identifikácie v ambulancii aj v lekárni. Identifikácia má prebiehať načítaním údajov na špeciálnej čítačke, ako však upozorňuje portál Živé.sk, dané zariadenia ešte neboli do zdravotných zriadení rozdistribuované kvôli potenciálnym problémom s náročnosťou overovania množstva používateľov. Zatiaľ nie je úplne jasné, kedy sa daná situácia vyrieši.

V praxi tak poistenci len s e-občianskym a bez preukazu poistenca budú mať zatiaľ dve alternatívne možnosti. Musia využívať identifikáciu rodným číslom, alebo ich ďalšou možnosťou je identifikácia prostredníctvom európskeho preukazu zdravotného poistenia. Ten je rovnocennou náhradou klasického preukazu a aj poistenci s e-občianskym ho môžu naďalej využívať či oň požiadať.

Takéto riešenie bude možné využívať do roku 2021. Ani majitelia súčasných platných kartičiek poistenca zatiaľ nemusia nevyhnutne vykonávať žiadne ďalšie kroky a ich doklad naďalej môžu využívať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom