Piatok bol pre automobilku Lucid a predovšetkým pre vlastníkov jej akcií niečo ako malé Vianoce. Po oznámení, že saudskoarabský verejný investičný fond chce odkúpiť zostávajúce akcie automobilky, vyletela hodnota akcií smerom nahor až o 43 %. Na tému upozornil portál Reuters.

Správa o údajnom odkúpení akcií Lucid saudskoarabským fondom zatiaľ pochádza z neovereného zdroja, no aj napriek tomu poriadne zamávala s akciovým trhom. Automobilka Lucid ani vedenie investičného fondu za k situácii zatiaľ nevyjadrili.

Zhodnotenie takmer 50 %

Jedno je však isté – súčasní držitelia akcií mohli jasať, nakoľko akcie automobilky Lucid ukončili piatkový deň na burze so zhodnotením 43 %. Ešte ráno sa jedna akcia obchodovala za 8,99 USD (8,25 €), neskoršie denné maximum bolo až 17,89 USD (16,35 €).

Dnešok je pochopiteľne v znamení korekcií, no Lucid sa stále drží nad 12 dolármi za akciu.

Google

Saudskoarabský verejný investičný fond vlastní až 65 % akcií spoločnosti Lucid, čo pridáva tejto stále nepotvrdenej informácii na kredibilite. Obrovský podiel americkej automobilky odkúpili ešte v roku 2018 a investovali do nej celkovo 1,3 miliardy dolárov (cca 1,2 miliardy eur).

Krátko po zakúpení podielu v automobilke Lucid navyše tento fond predal svoje akcie v automobilke Tesla, kde vlastnil až 43 miliónov akcií. Dôvodom predaja bol určite aj fakt, že investičný fond mal záujem získať Teslu do súkromného vlastníctva, no táto dohoda medzi Saudskou Arábiou a Elonom Muskom sa neuskutočnila. Šejkovia si tak možno našli nový cieľ.

Od maxima sú stále ďaleko

Aj keď víkend zakončila spoločnosť Lucid na burze naozaj pozitívne, od svojej maximálnej hodnoty je ešte na míle ďaleko. Ako dodal portál Elektrickevozy.cz, v roku 2021 sa cena za akciu pohybovala na úrovni 55,21 USD (50,65 €).

Lucid

V celom automobilovom odvetví však nastali problémy s dodávateľskými reťazcami čo, naštrbilo výrobu. K prepadu akcií prispel aj strach z inflácie a nárast úrokových sadziem, prípadne čoraz väčšia konkurencia na trhu s elektrickými autami. Akvizícia saudskoarabským investičným fondom by spoločnosti rozhodne prospela.

Automobilka ale musí v prvom rade naplno rozbehnúť výrobu svojich elektromobilov, nakoľko v minulom roku dodala zákazníkom len niečo málo cez 4 300 elektromobilov Lucid Air.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP