S pokrokom technológií sa bojisko neustále mení a presne to nám v dnešnej dobe ukazuje aj krvavý konflikt v krajine nášho východného suseda, v rámci ktorého Rusko napadlo Ukrajinu a s prevažne starou technikou.

Kým ruská armáda sa pokúša preraziť vpred najmä na pozemných vozidlách v podobe obrnených transportérov či tankov, ukrajinská defenzíva ich demoluje oveľa lacnejšími zbraňami, prípadne zneškodňuje aj bez zapojenia svojho personálu ešte pred prvým výstrelom dronmi. Bude takto vyzerať každá armáda?

Drony sú alfa a omega

Čo sa techniky týka, jedným z najväčších hrdinov sú momentálne drony, v posledných dňoch najmä turecký Bayraktar. Vo všeobecnosti je však výhodou tejto technológie predovšetkým fakt, že nevystavuje ľudskú posádku žiadnemu riziku a v mnohých prípadoch dáva veliacemu dôstojníkovi oveľa viac času na premyslenie cieľa, než napríklad klasický bombardér alebo stíhačka.

U.S. Air Force

Okrem veľkých a po zuby ozbrojených lietadiel však môžu mať armádne drony aj podobu klasických mini-lietadiel bielej farby, ktoré slúžia na prieskum či záškodnícke operácie.

Autonómne bojové stroje už nemusia byť nutne len lietadlá. Armády vyvíjajú napríklad aj tanky diaľkovo ovládané. Čosi podobné má vo svojej výzbroji aj armáda samotného Ruska, no v boji sa zatiaľ veľmi neosvedčili a ako ukazujú posledné týždne, niečo iné je technika Ruska na veľkolepých vojenských prehliadkach, a niečo iné tá reálne schopná nasadenia.

Stealth technológie

V sci-fi filmoch sú často vyobrazované armádne stroje, ktoré využívajú technológiu „stealth“ a stávajú sa „neviditeľnými“. V kinematografii je táto metóda často vyobrazovaná ako doslovná optická neviditeľnosť (česť výnimkám, ako napríklad v The Expanse).

V skutočnosti sa ale jedná predovšetkým o neviditeľnosť pre meracie prístroje a radary. Najviac sa s touto technológiou experimentuje v letectve a jej ikonou je predovšetkým stíhačka F-117, ktorú rozozná podľa tvaru takmer každý.

Staff Sgt. Aaron Allmon II/U.S. Air Force

Do bojov chcú veľmoci už čoskoro nasadiť stíhačky novej generácie, ako je napríklad americká F-35 Lightning II, ktoré majú podľa FlightGlobal fungovať niekoľko najbližších desaťročí. Rusi zas majú Su-57, ktoré sú v porovnaní so staršími stíhačkami pre radary prakticky neviditeľné.

Stealth technológie ale nie sú len otázkou letectva a futuristickým tankom pred niekoľkými rokmi prekvapilo dokonca aj Poľsko, ktoré predstavilo prototyp tanku PL-01. Ten sa však zrejme do výroby nedostane a jeho tanky majú vlastné problémy.

Ministerstvo národnej obrany Poľska

Stávajú sa zbytočnými

V boji proti zle vyzbrojeným bojovníkom so slabým výcvikom (čo rozhodne nie je prípad Ukrajiny) však môžu byť moderné tanky skvelým pomocníkom. Ako sa ale ukazuje v aktuálnom konflikte, proti ukrývajúcej pechote s modernými zbraňami tak skvelé a účinné očividne, nie sú.

Ukrajinci totiž majú v rukách stovky striel typu Javelin, ktorými je možné zneškodniť prakticky akýkoľvek tank či obrnený transportér bez toho, aby bola posádka vopred varovaná. Strela navyše dopadá na cieľ zhora, proti čomu sa nedokážu brániť ani tie najmodernejšie tanky.

Vesmírny priestor

Kľúčovým sa čoraz viac stáva aj kozmický priestor, čo sa však začalo diať už počas Studenej vojny. Typickým príkladom sú špionážne satelity, ktorými dokážu vlády sledovať veľké plochy a lepšie sa pripraviť ako na útok, tak aj na obranu.

rommma/freepik

Už dávno to pritom nie je len výsadou tých najväčších veľmocí a vlastné satelity dokážu v dnešnej dobe vynášať do kozmu aj menšie štáty, spomína iDNES.cz. Vďačia za to súkromnému sektoru, ktorému sa podarilo stlačiť nadol ceny vesmírnych letov a tiež rozšíreniu satelitných technológií, ktoré sú dnes oveľa lacnejšie, než kedysi.

O vesmírnych vojnách sa zatiaľ hovoriť nedá, no satelity sú predsa len cieľom potenciálnych protisatelitných zbraní, ktoré testujú najväčšie veľmoci. Naposledy sa takýmto testom vyznamenalo Rusko, ktoré zamorilo obežnú dráhu troskami a ohrozilo (opäť) Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Hypersonické strely

Množstvo pozornosti si v poslednej dobe získali aj hypersonické strely, ktoré testovala napríklad Čína. Ich najväčšou výhodou je, že letia extrémnou rýchlosťou pomerne nízkou, na rozdiel od balistických striel, kvôli čomu je ich detekcia vysoko problematická.

DARPA.mil

Vzhľadom na vysokú cenu takejto technológie je však jej nasadenie v konvenčných vojnách vysoko nepravdepodobné a vídať budeme aj naďalej najmä drony, satelitné technológie a ak sa podarí, aj „neviditeľné“ stíhačky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú