Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kolonizácia vesmíru je zdanlivo neodvratným procesom, ktorého sa bude musieť ľudská civilizácia nakoniec chopiť a započať svoju intenzívnu, napriek tomu však opatrnú, expanziu do okolitého vesmíru. Počas tejto expanzie musí ľudstvo čeliť mnohým výzvam, ktoré už dnes tvoria vedcom a inžinierom na čelách vrásky a budú vyžadovať zásadné technologické pokroky.

Jednou z najväčších obáv sú podmienky na iných vesmírnych telesách, ktoré môžu byť nesmierne drsné a nehostinné. Všetci si uvedomujú, že bude nutné konštruovať na týchto planétach a mesiacoch komplikované základne a obydlia, ktoré ochránia astronautov, turistov či nových obyvateľov pred radiáciou, nízkou alebo vysokou teplotou či dokonca pred miniatúrnymi meteoritmi. Jedno z riešení môže byť prekvapivo predpotopné.

Ľudstvo sa vráti do jaskýň

Ľudia majú bohaté skúsenosti so životom v podzemí či v jaskyniach, ktoré poskytujú množstvo dôležitých výhod v porovnaní s konštruovaním obydlí na povrchu. Obzvlášť pre civilizáciu, ktorá je v skorom štádiu a nemá dostatočné skúsenosti na povrchu je výhodnejšie uchýliť sa do jaskyne. Tá dokáže ochrániť pred rôznymi poveternostnými vplyvmi či dokonca katastrofami.

Midjourney

Jaskyne sú síce všeobecne chladné, avšak ich teplota je pomerne stabilná. Poskytujú útočisko pred vetrom, búrkami, dažďom a pri pár úpravách aj pred dravcami. Inak to nie je ani na vzdialených planétach.

Ľudia žili v podzemí mnohokrát, avšak všeobecne bola táto možnosť skôr otázkou núdzových situácií, kedy nemali na výber. Kolonizácia cudzích planét či mesiacov však môže byť práve takouto situáciou, v ktorej ušetrí život pod zemou množstvo nákladov a technológií, ktoré by potrebovali základne na povrchu. Vďaka snahe o návrat na Mesiac a pristátie na Marse môže byť život pod povrchom už za rohom.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú