Ak si včera náhodou nepriletel na kozmickej lodi z vesmíru alebo si sa nezobudil z niekoľkoročného kryospánku, iste vieš, že včera bol odhalený revolučný iPhone X. Ten síce prináša nádherný bezrámikový displej, vylepšený fotoaparát a veľa ďalších zaujímavých noviniek, no zákazníci si za ne aj poriadne priplatia.

V súvislosti s tým sa však vynára jedna dôležitá otázka – stojí to vôbec za to? Stojí vôbec za to kúpiť si telefón, ktorý stojí takmer trojnásobok výšky minimálnej mzdy na Slovensku? Na túto otázku som sám hľadal odpoveď posledných niekoľko hodín. Hoci nejde o otázku, ktorá by mi nedala spávať, v mojej hlave spôsobila celkom slušný bordel. Našťastie sa mi však po dlhších úvahách podarilo dospieť k jednoznačnej odpovedi. Smartfón za 1199 € jednoducho nechcem.

Zdravý rozum zvíťazil

Teraz si s najväčšou pravdepodobnosťou začneš myslieť, že je to kvôli tomu, že si ho nemôžem dovoliť. A vieš čo? V podstate máš pravdu. Nemôžem a nechcem si dovoliť vyhodiť 1199 € za telefón, ktorý by som v drvivej väčšine času využíval len na skrolovanie Facebooku a Instagramu či prezeranie YouTube videí. Toto všetko predsa zvládne aj omnoho lacnejší smartfón. Teraz si zase môžeš povedať, že iný smartfón nebude vyzerať tak dobre ako iPhone X a už vôbec nebude svojho majiteľa tak dobre reprezentovať.

Potrebujem však, aby ma reprezentoval kus skla, kovu a kremíka? Nie, nepotrebujem. Dokonca nepotrebujem ani žiadnu z tých všetkých unikátnych noviniek, ktoré vlajková loď spoločnosti Apple prináša. Keď predsa chcem niekomu niečo povedať, prečo by som sa mal schovávať za animovaný emotikon? Necháp ma zle, technológie zbožňujem a sám občas zatúžim po poriadnych bizarnostiach, no toto je priveľa aj na mňa.

Smajlíky, za ktoré si priplatíš

Jednoducho, zaplatiť 1199 € za to, aby som sa mohol pri konverzácii so svojimi známymi schovávať za smajlíka je choré. Uznávam, ide o pokrok a Apple patrí obrovská chvála za to, čo dokázal. Vopchať takúto pokročilú technológiu snímania tváre do tak malého zariadenia, akým iPhone X je, totiž rozhodne nebolo jednoduché. Ako však hovorí jedna z najznámejších replík v histórii novodobej kinematografie, s veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť.

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerá nový iPhone X v porovnaní s najväčšími Android rivalmi

Bohužiaľ, kalifornský gigant tú svoju s gráciou a pompéznosťou, jemu vlastnou, premárnil. Aby som to už ale zbytočne nenaťahoval, tak áno, iPhone X je skutočne revolučný, o tom žiadna. No pre mňa nie je revolučný natoľko, aby som si ho mohol dovoliť. Bez tých drobností, ktoré jeho vysokú cenu zapríčinili totiž dokážem žiť. Ak teda Apple plánuje po novom predstavovať nielen normálne telefóny pre normálnych ľudí, ale aj prémiové telefóny pre ľudí, ktorí si na prémiovosť potrpia, ja budem radšej patriť k tým normálnym.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom