Situácia, ktorá nastala v pondelok 16. mája, nás už ani veľmi neprekvapuje. Dlhoočakávané dotácie na nákup tepelných čerpadiel v projekte „Zelená domácnostiam“ sa minuli v priebehu pár minút.

Zostala po nich len kopa nespokojných záujemcov.

Dotáciu získalo dokopy 5 003 domácností, medzi ktoré sa rozdelí podiel z balíka 15 miliónov eur. Drvivá väčšina, až 4 696 poukážok, išlo na tepelné čerpadlá a iba 307 poukážok je vydaných na nákup kotla na biomasu.

Unsplash/Pixabay

Absolútnym fiaskom ale je, že väčšina bežných ľudí sa k dotácii ani nemalo šancu dostať. Celý balík peňazí sa vyčerpal v priebehu 11 minút, informujú na oficiálnom webe zelenadomacnostiam.sk.

Vydané poukážky sú platné 8 mesiacov, dovtedy by mali domácnosti zariadenia nainštalovať. Všetky nevyužité prostriedky poputujú do ďalšieho kola dotácií, v ktorom štát podporí nákup solárnych a fotovoltaických panelov.

Bez prípravy si na dotáciu mohol zabudnúť

Aj keď na prvý prvý pohľad je vyše 5 000 podporených domácností celkom slušné číslo, väčšina „bežných“ záujemcov sa k poukážke vôbec nedostala. O dotáciu na tepelné čerpadlo žiadal aj jeden z našich čitateľov, ktorý sa k nej, samozrejme, nedostal.

Celý proces vybavovania mu zabral asi 5 minút, no následne mu systém vypísal, že jeho žiadosť nebola zaradená v dôsledku vyčerpania balíka dotácií.

Čitateľ FonTech.sk

Ako sa uvádza na webe Zelená domácnostiam, v podpore inštalácií v domácnostiach bude SIEA pokračovať aj v budúcnosti prostredníctvom Programu Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje. Na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je v programe vyčlenených vyše 100 miliónov eur. Časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

Najbližšie môžu o podporu žiadať väčší investori

Ekológia Slovákom nie je ľahostajná a dôležitosť riešenia tejto otázky si naplno uvedomujú aj tí „najvyšší“. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky na svojom webe vypísalo novú výzvu na podporu budovania elektrární, ktoré vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Na celý projekt štát vyčlenil z plánu obnovy až 18 miliónov eur, pričom dotácia na jeden projekt môže byť maximálne 3 milióny eur.

V rámci podmienok výstavby novej elektrárne na obnoviteľné zdroje energie musí byť minimálny inštalovaný výkon 0,5 MW a maximálny inštalovaný výkon 50 MW.

TASR - Eduard Fašung

Projekty pritom môžu byť realizované na celom území Slovenska. Ukončenie výzvy na podávanie žiadostí je stanovené na 12. júla 2022, takže prípadní záujemci majú na podanie žiadosti celé dva mesiace.

Elektráreň pritom môže využívať všetky dostupné typy obnoviteľných zdrojov, ako napríklad slnečnú, veternú či geotermálnu energiu.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP