Ešte začiatkom júna spoločnosť Fox e-mobility informovala o nadviazaní partnerstva so slovenským výrobcom batérií, startupom InoBat Auto a dnes sa konečne dozvedáme, ako bude vyzerať mestský elektromobil osadený batériami zo Slovenska, informuje portál AutoMotorUndSport.

Slovenská firma InoBat Auto tak získava veľmi cenného partnera a zákazníka. Fox e-mobility totiž nie je na trhu žiadnym nováčikom, prvá verzia elektromobilu Mia bola predstavená ešte v roku 2010 a vyrábala sa až do roku 2013.

Elektromobily pred 10 rokmi však nežali taký úspech ako je tomu dnes. Mia navyše nebol plnohodnotný elektromobil, skôr šlo o troj či štvormiestne mestské presúvadlo. K dispozícii bola aj špedičná verzia určená na doručovanie zásielok a jedla v rámci mesta.

Spoločnosť v roku 2014 skrachovala a aktuálne vlastnia všetky patenty a technológie Švajčiari pod názvom firmy Fox Automotive. Tí teraz prichádzajú s druhou generáciou elektromobilu Mia 2.0, ktorá má preraziť v segmente mestskej mikromobility.

Ešte lepšia a so slovenskými batériami

Vzhľad druhej generácie vychádza z toho, ako vyzeral pôvodný mikrovan. Mia 2.0 je hranatá s dvojicou posuvných dverí po bokoch. Zvonka vyzerá byť malá, no vnútorný priestor je podľa výrobcu veľkorysí, pričom sedadlo vodiča je umiestnené v strede.

NEPREHLIADNI
Slovensko čaká zásadná inovácia. Známa firma u nás postaví prelomové centrum pre recykláciu batérií

Rovnako ako pri prvej generácii, aj tá druhá by mala prísť v dvoch verziách – osobná až so štyrmi miestami na sedenie a špedičná s dostatočne veľkým úložným priestorom na rozvoz balíkov či jedla.

Fox e-mobility

Cena tohto mestského vozidla by mala začínať na sume 16 000 € a prvé kusy sa dostanú do predaja už v roku 2023. Vyrábať ich má pre Fox Automotive popredný nemecký výrobca, no jeho názov zatiaľ drží spoločnosť v tajnosti.

Nová platforma a obrovský dojazd

Batérie spoločnosti InoBat umožňujú, aby bol celý systém napájania umiestnený v podlahe vozidla. Základný model by mal disponovať reálnym dojazdom okolo 200 km, no podľa nemeckého portálu bude možné dokúpiť si k vozidlu extra batériu a dojazd na jedno nabitie tak bude možné zvýšiť až na 450 km. V budúcnosti by taktiež malo byť možné extra batériu nahradiť napríklad vodíkovým „predlžovačom dojazdu“.

Fox e-mobility

Spočiatku príde verzia s pohonom zadnej nápravy, no neskôr bude k dispozícii aj model s pohonom predných kolies. Hmotnosť elektromobilu Mia 2.0 činí 950 kg a nabíjať sa dá aj na verejných staniciach, pričom na tých vyspelejších nabíjačkách sa vozidlo autorizuje úplne samo a tebe tak len stačí pripojiť kábel.

Fox e-mobility

Ako uvádza Fox e-mobility na svojom webe, nebude chýbať množstvo bezpečnostných prvkov a technických vychytávok. Spomenúť môžeme napríklad ABS, ESP, ACC či maximálne efektívny systém kúrenia a klimatizácie. Bližšie technické detaily, ako výkon motora a zrýchlenie však zatiaľ nepoznáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom