Nová kniha Team of Vipers, ktorá ukazuje niektoré informácie o súčasnom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi odhaľuje, že v roku 2017 ponúkol agentúre NASA neobmedzený rozpočet v prípade, ak sa im podarí vyslať ľudskú posádku na Mars do konca jeho funkčného obdobia. 

Písal sa dátum 24. apríl 2017 a astronautka Peggy Whitson prekonala americký rekord v počte dní strávených vo vesmíre. V tento deň dostala osobnú gratuláciu od prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zároveň oznámil, že do roku 2020 (eventuálne 2024), chce vyslať ľudskú posádku na Mars. Vo svojej knihe Team of Vipers to píše Cliff Simson, bývalý riaditeľ stratégie v Bielom dome.

Ponúknutý bol neobmedzený rozpočet

Donald Trump to navrhol priamo Robertovi Lighfoot mladšiemu, ktorý bol v tom čase riaditeľom vesmírnej agentúry NASA. Opýtal sa ho, aké majú plány pre Mars a ten mu vysvetlil, že podpísal ustanovenie, ktoré hovorí o robotickej misii v roku 2020 a ľudskej posádke až o desať rokov na to. Na to mu Trump odvetil, či existuje spôsob na to, aby bola ľudská posádka vyslaná na červenú planétu do konca jeho funkčného obdobia. Na to dostal odpoveď, aké je to veľmi komplikované a práve vtedy Trump podal návrh, v ktorom prisľúbil neobmedzený rozpočet, ak by to dokázali urýchliť.

Našťastie, alebo bohužiaľ dostal odpoveď, že aj napriek tomu by to bolo nedosiahnuteľné a len samotná cesta na Mars by trvala 2 roky. Okrem toho NASA nedisponuje vesmírnymi raketami, ktoré by dokázali vyslať ľudí tak ďaleko.

Dnes už sú to takmer dva roky po tomto telefonáte a s určitosťou môžme povedať, že vykonať takúto misiu by rozhodne nebolo v tak krátkom čase možné. Dokonca ani do roku 2024 (ak by bol znova zvolený ako prezident). Snažia sa o to aj rôzne súkromné spoločnosti (SpaceX, Boeing…) no ešte niekoľko rokov potrvá, kým prvá ľudská noha vstúpi na túto planétu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom