Apple sa pri odhalení nových procesorov M1 Pro a M1 Max pýšil ich obrovským výkonom a efektivitou, čo podľa meraní spoločnosti zaradilo najmä najlepší M1 Max na pomyselný piedestál najvýkonnejších mobilných procesorov na trhu. To však zmietol zo stola Intel s procesorom Core i9-12900HK, ktorý v benchmarkoch priniesol ešte vyššie skóre ako najvýkonnejší ARM procesor od Apple, informuje WCCFTech.

Tento rok dokázal Apple skutočne prekvapiť aspoň na poli mobilných procesorov, kde priniesol vylepšené verzie vlastného CPU, ktoré sa ocitne v najnovších MacBookoch Pro. Svoje nadšenie spoločnosť neskrývala ani pri prezentácii, ktorej už tradične nechýbali efektné grafy porovnávajúce výkon a efektivitu procesorov s inými čipmi.

Intel rozdrvil s novou i9-kou aj najvýkonnejší M1 Max

Ako sa však teraz ukazuje, Intel ho dokázal tromfnúť. Teda minimálne čo sa týka surového výkonu v benchmarku, v ktorom Apple už dlhodobo predvádzal fantastické výsledky. Nový procesor Intel Core i9-12900HK totižto získal v Geekbench teste pri single-core až 1851 bodov, čo ho radí na úplný vrchol a aj pred nový čip M1 Max.

Rozdiel v architektúre tu síce je a Intel sa nemôže rovnať novinke z Cupertina v oblasti energetickej efektívnosti, no v oblasti výkonu ju dokázal predbehnúť, a to hneď aj pri multi-core testovaní, kde obdržal 13 256 bodov. Model Core i9-12900HK však svojim výkonom preskočil aj vlajkovú loď Core i9-11980HK a konkurenčné AMD Ryzen 5980HX.

WCCFTech

WCCFTech

Pre porovnanie si nový čip M1 Max od Apple získal v Geekbench teste pri single-core 1785 bodov a pri multi-core testovaní obdržal 12 753 bodov. Intel mal našliapnuté k výhre v single-core testovaní už len kvôli vyšším pracovným frekvenciám procesora, no prekvapením je jeho dominancia aj na poli teste viacerých jadier.

NEPREHLIADNI
Intel prináša AMD ťažké časy. Nová i5-ka výrazne prekonáva Ryzeny aj staré modely Core i9

Predošlá generácia Intel Core i9-11980HK tak zaostáva za novšou verziou až o necelých 4000 bodov v multi-core a o vyše 200 bodov pri single-core testovaní Geekbench, a to pri zachovaní rovnakého TPD.

Medzigeneračne tak výkon novej vlajkovej lode Intelu stúpol o 45 %. Dôležitým „detailom“ je aj fakt, že testovanie nového čipu Intelu bolo robené na zostave s operačným systémom Windows 11, ktorý odomyká možnosť využitia novej technológie Thread Director, čo mohlo prispieť k dosiahnutiu vyššieho skóre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú