Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V prípade chorôb a nakazení (neplatí to len v prípade koronavírusu) ľudia často zabúdajú na svoje smartfóny či iné veci každodennej potreby, ktoré môžu byť zdrojom baktérií. Môžeš si dokonale umývať ruky po každej činnosti, no ak hneď po tom do nich vezmeš smartfón, okamžite si na začiatku. Nie je tajomstvom, že práve obrazovka smartfónu je zdrojom väčšieho počtu baktérií, než napríklad záchodová doska.

Ešte vo februári vyšla vedecká štúdia, podľa ktorej sa koronavírus dokáže udržať na neživých povrchoch až 9 dní. Je preto nevyhnutné sa zamerať aj na množstvo vecí v našom okolí, s ktorými prichádzame neustále do kontaktu. Ak sa zameriame len na smartfóny, je potrebné brať do úvahy, že ide o citlivú elektroniku, ktorá sa v princípe nemá rada so žiadnou tekutinou. Ako ich teda správne čistiť? Možností je hneď niekoľko.

Pozor na IP ochranu

V prípade čistenia smartfónov sa môžeš riadiť priamo radami od spoločnosti Apple či Google, čo sú síce odporúčania len pre zariadenia ich značky, no bez problémov môžu byť aplikované aj na produkty iných výrobcov. Vo všeobecnosti platí, že by si mal zamedziť kontaktu citlivých častí (reproduktory, sloty a nabíjacie konektory) s tekutinou a so zariadením manipulovať len v prípade, že je odpojené z nabíjacej siete a je vypnuté.

PxFuel

Na čistenie je potrebné použiť handričku – najlepšie z mikrovlákna a napríklad roztok 70 % izopropylalkoholu, ktorý je možné zakúpiť v lekárni. Použiť tiež môžeš čistiace obrúsky či mydlovú vodu. Platí fakt, že ani najlepšie mydlo nezničí všetky baktérie a vírusy, no aj to najlacnejšie zničí významné množstvo.

V žiadnom prípade však tekutinu neaplikuj priamo na zariadenie, ale nanášaj ju prostredníctvom navlhčenej utierky. Vyhni sa umývaniu konektorov. Po dôkladnom vyčistení zariadenia ho utri do sucha inou handričkou.

Ak máš náhodou zariadenie, ktoré disponuje IP ochranou, neodporúčame ho ponárať do vody, hoci by to papierovo nemal byť problém. Tejto téme sme sa v minulosti venovali a výsledkom je, že ak si takýmto počínaním zariadenie poškodíš, nemáš nárok na náhradu škody. Náležitú pozornosť by si mal venovať aj ochranným krytom, ktoré je potrebné takisto dôkladne umyť. V prípade silikónových puzdier rovnako stačí mydlová voda.

Pozor aj na ďalšie veci

Čoraz viac ľudí ostáva v dobrovoľnej karanténe doma a ak nemusí, kontaktu s vonkajším okolím sa vyhýba. Dbať preto treba aj na čistotu vecí v domácnosti, s ktorými prichádzame neustále do kontaktu. Odporúča sa dezinfikovať všetky kľučky v interiéri, vypínače, ale napríklad aj klávesnicu počítača, myš či rádio. Rovnako ako v prípade smartfónov, aj tu môžeš využiť rovnaký postup čistenia.

Pixabay

V prípade, ak sa u teba prejavujú akékoľvek príznaky choroby, okrem okamžitého telefonického kontaktovania tvojho lekára, by si mal bezodkladne vstúpiť do domácej karantény.

Vhodné je pravidelne vetranie, pranie oblečenia na čo najvyššej možnej teplote či pristúpiť k častejšej výmene posteľných obliečok. Rovnako tak by mali učiniť aj všetci, s ktorými si/bol v priamom kontakte.

Ako sú na tom zásielky z Číny?

Ešte koncom januára Slovenská pošta informovala, že koronavírus na doručovanie zásielok z Číny nemá vplyv, nakoľko nie je možné, aby vírus prežil. Napriek tomu pošty zvýšili preventívne opatrenia na pracoviskách. Stále však platí, že sa zásielok z Číny obávať nemusíš. Naopak, Slovenská pošta upozorňuje, že aj naďalej je pozastavené prijímanie zásielok do Talianska, Číny, Macaa a Hongkongu. Predbežne toto opatrenia platí do 28. marca 2020.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú