Pokazil sa ti iPhone? Padol alebo si na ňom našiel výrobnú chybu? Určite teda poznáš situácie, keď sa snažíš využiť záruku svojho telefónu, no napriek tomu tŕpneš či bude uznaná alebo budeš musieť opravu zacvakať z vlastného.

Každý z nás minimálne raz riešil takúto situáciu, či už sa jedná o smartfóny, alebo iné zariadenia. Prakticky sa spoliehame na záruku, ak je ešte platná. No nie vždy môže byť záruka zo strany výrobcu uznaná a my, ak sa nechceme vzdať svojho častokrát drahšieho zariadenia, musíme za opravu zaplatiť. Na internet tentoraz unikol dokument od Apple, ktorý má pomôcť technikom v servisných strediskách pomôcť určiť, či smartfón podlieha záruke alebo bude potrebné za prípadnú opravu zaplatiť.

Pre ktoré modely platí?

Konkrétny dokument platný od 3. marca 2017 sa týka servisu smartfónov iPhone 6/6S a 7/7 Plus. Dokopy obsahuje 22 strán a technici ho zvyknú označovať ako „VMI“ (Visual/Mechanical Inspection Guide). Obchodný zástupca Apple portálu Business Insider potvrdil, že takýto dokument majú technici k dispozícii prakticky pre každé zariadenie. Dokument slúži hlavne na fyzickú kontrolu a určenie nákladov spojených s opravou.

zdroj fotografie: Apple

Dokument napríklad popisuje, aké chyby sú kryté zárukou zariadenia. Napríklad, ak sú na displeji viditeľné mŕtve pixely alebo sa na prednom skle nachádza jedna vlásočnica praskliny bez bodu nárazu, smartfón podlieha záruke.

V ktorých prípadoch záruka nie je platná?

V prípadoch, kedy je smartfón poškodený kvapalinou a neposkytuje certifikáciu zaručujúcu vodeodolnosť, je každému jasné, že bude musieť za opravu zaplatiť. Postup v tomto prípade je taktiež zahrnutý vo VMI.

zdroj fotografie: Apple

Záruka sa taktiež nevzťahuje na neodborne vykonaný servis, neodborný zásah do hardvéru či softvéru. Taktiež nie sú predmetom záruky kozmetické vady, pokiaľ zákazník ohlásil len túto chybu a žiadne iné. Vo všeobecnosti tento dokument poskytuje pre každú vadu sériu otázok a postup, ktorý by mal technik nasledovať a určiť tak výslednú cenu opravy alebo platnosť záruky.

zdroj fotografie: Apple

Pokiaľ sa povaha poškodenia alebo chyby na iPhone v dokumente nevyskytuje, neznamená to hneď, že záruka nebude uznaná. Podľa technikov existujú prípady, kedy aj v prípade nešpecifikovanej chyby bola záruka uznaná. Aké máš skúsenosti so servisom iPhonov a servisom smartfónov všeobecne? Bola tvoja reklamácia uznaná alebo si musel platiť z vlastného?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom