Výkon a využiteľnosť smartfónov z roka na rok rastie, a tak už v blízkej budúcnosti môžu tieto zariadenia vo veľkej miere slúžiť v oblasti medicíny na záchranu životov. Dokazuje to aj prípad doktora, ktorý si pomocou špeciálneho gadgetu pripojeného k iPhonu diagnostikoval rakovinu.

Reč je o malom zariadení s názvom Butterfly iQ, ktorý je prenosným a miniatúrnym ultrazvukom a potencionálnou zdravotníckou pomôckou budúcnosti. Vývoj vedie spoločnosť Butterfly Network, kde ako jeden z odborníkov pôsobí aj doktor John Martin. Práve on sa rozhodol vyskúšať špeciálny skener potom, čo začal pociťovať nepohodlie v oblasti krku. Po pripojení zariadenia k svojmu iPhonu a krátkom vyšetrení si doktor našiel vo svojom tele podozrivú hmotu. Po ďalších vyšetreniach sa potvrdili jeho obavy – išlo o rakovinový nádor.

Veľký pokrok pre zdravotníctvo

Aj vďaka Butterfly iQ však mohol doktor Martin včas absolvovať nevyhnutnú liečbu. Práve skorá a relatívne jednoduchá diagnostika je jedna z hlavných predností, ktoré môže tento prenosný skener priniesť do zdravotníctva. Zariadenie však môže znamenať revolúciu aj v oblasti ceny. Ultrazvuk Butterfly iQ, ktorý spolupracuje so smartfónami iPhone od modelu SE, sa má dostať na americkom trhu do predaja už koncom tohto roka za približne 2000 $ (približne 1720 €). To v porovnaní so súčasnými ultrazvukmi znamená rozdiel v desiatkach tisíc dolárov.

prenosný ultrazvuk Butterfly iQ
Zobraziť celú galériu (1)
Butterfly Network / YouTube

V oblasti použiteľnosti má pritom Butterfly iQ zvládať či dokonca prekonávať schopnosti týchto drahších prístrojov. Spoločnosť zodpovedná za vývoj zariadenia zároveň v budúcnosti plánuje využívať aj technológiu umelej inteligencie. Tá má slúžiť na zjednodušenie obsluhy skenera a umožniť jeho používanie aj v domácnostiach. V budúcom roku by mohli pribudnúť aj funkcie na sledovanie činnosti srdca či skenovanie srdcových ciev. Ak sa to všetko podarí, bude to veká vec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom