Výkon a využiteľnosť smartfónov z roka na rok rastie, a tak už v blízkej budúcnosti môžu tieto zariadenia vo veľkej miere slúžiť v oblasti medicíny na záchranu životov. Dokazuje to aj prípad doktora, ktorý si pomocou špeciálneho gadgetu pripojeného k iPhonu diagnostikoval rakovinu.

Reč je o malom zariadení s názvom Butterfly iQ, ktorý je prenosným a miniatúrnym ultrazvukom a potencionálnou zdravotníckou pomôckou budúcnosti. Vývoj vedie spoločnosť Butterfly Network, kde ako jeden z odborníkov pôsobí aj doktor John Martin. Práve on sa rozhodol vyskúšať špeciálny skener potom, čo začal pociťovať nepohodlie v oblasti krku. Po pripojení zariadenia k svojmu iPhonu a krátkom vyšetrení si doktor našiel vo svojom tele podozrivú hmotu. Po ďalších vyšetreniach sa potvrdili jeho obavy – išlo o rakovinový nádor.

Veľký pokrok pre zdravotníctvo

Aj vďaka Butterfly iQ však mohol doktor Martin včas absolvovať nevyhnutnú liečbu. Práve skorá a relatívne jednoduchá diagnostika je jedna z hlavných predností, ktoré môže tento prenosný skener priniesť do zdravotníctva. Zariadenie však môže znamenať revolúciu aj v oblasti ceny. Ultrazvuk Butterfly iQ, ktorý spolupracuje so smartfónami iPhone od modelu SE, sa má dostať na americkom trhu do predaja už koncom tohto roka za približne 2000 $ (približne 1720 €). To v porovnaní so súčasnými ultrazvukmi znamená rozdiel v desiatkach tisíc dolárov.

prenosný ultrazvuk Butterfly iQ
Zobraziť celú galériu (1)
Butterfly Network / YouTube

V oblasti použiteľnosti má pritom Butterfly iQ zvládať či dokonca prekonávať schopnosti týchto drahších prístrojov. Spoločnosť zodpovedná za vývoj zariadenia zároveň v budúcnosti plánuje využívať aj technológiu umelej inteligencie. Tá má slúžiť na zjednodušenie obsluhy skenera a umožniť jeho používanie aj v domácnostiach. V budúcom roku by mohli pribudnúť aj funkcie na sledovanie činnosti srdca či skenovanie srdcových ciev. Ak sa to všetko podarí, bude to veká vec.

Pošli nám TIP na článokApple