Trasy lodí vedcov inšpirovali k inovatívnemu prístupu k ochladzovaniu našej planéty. Chcú využiť geoinžinierstvo a manipuláciu s mračnami nad oceánmi, vďaka čomu má celková teplota Zeme klesnúť a to aj bez toxických látok a skleníkových plynov, informuje Interesting Engineering.

Bledšie oblaky nad oceánmi

Vedci z Výskumného centra Palo Alto na Washingtonskej univerzite v spolupráci s tímom z Pacifického severozápadného národného laboratória prišli s inovatívnym riešením klimatických zmien. Vedcov obzvlášť zaujíma zosvetlenie nízkych oceánskych mračien pomocou umelej úpravy množstva prirodzených aerosólov.

NASA

Inšpirovali sa pritom loďami, ktoré zanechávajú svojimi emisiami bledšie oblaky. V tých následne vzniká prirodzený efekt, ktorý atmosféru ochladzuje. To samozrejme neznamená, že teraz začneme z lodí vypúšťať oveľa viac nebezpečných emisií a skleníkových plynov, píše Futurism.

Práve naopak, vedci chcú teraz tento efekt dosiahnuť aj bez nich. Vyzdvihujú pritom hneď niekoľko výhod takéhoto riešenia. Na generovanie potrebných častíc systém využije ľahko prístupnú morskú vodu a proces je možné vykonať zo zeme (z vody), vďaka čomu je oveľa jednoduchší, ako nápad Billa Gatesa na vypustenie ohromného množstva kriedového prachu do stratosféry.

NASA

Prebiehajú simulácie

Tímy momentálne tieto procesy simulujú a vytvárajú modely, vďaka ktorým dokážu lepšie predpovedať výsledky a prípadné riziká, ktorých je ale naozaj málo. Vedci sa tiež zaoberajú vývojom systému, ktorý dokáže rozprášiť do ovzdušia veľké množstvo častíc správnej veľkosti a koncentrácie.

Projekt čaká niekoľko fáz, ktoré overia jeho účinnosť, bezpečnosť a celkovú uskutočniteľnosť, pričom bude pod prísnym dozorom príslušných autorít. Tím je presvedčený o tom, že ak sa podarí projekt rozbehnúť, oddialia klimatickú katastrofu a získajú pre ľudstvo viac času na jej riešenie. Úplne ju však, samozrejme, nevyriešia.

Jej úplne porazenie vyžaduje oveľa komplexnejšie systémy a projekty. Mnohí sa však v dnešnej dobe zaoberajú práve len jej oddialením. Okrem šialeného Gatesovho nápadu je medzi nimi aj plán Elona Muska, ktorý daruje najlepším projektom na elimináciu skleníkových plynov až 100 miliónov amerických dolárov. Island len pred niekoľkými dňami spustil systém, pomocou ktorého odsávajú z atmosféry tony CO2.

freepik

Samozrejme existujú aj plány, ktoré naše dopady na klímu znižujú priamo. Okrem masívneho prechodu na elektromobily sa začína čoraz väčšie množstvo elektrickej energie vyrábať pomocou obnoviteľných zdrojov. Zatiaľ však v tejto oblasti napredujeme tak pomaly, že vyzerá náš boj proti klimatickej katastrofe naozaj márne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP