Americká automobilka Dodge je známa nielen veľkými pickupmi a SUV, ale predovšetkým svojimi športovými autami a americkými „muscle cars“. Ako píše portál InsideEVs, automobilka si znova chce uchmatnúť titul najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta, ktorý mu vyfúkla Tesla s príchodom verzie Model S Plaid.

Objemné americké osemvalce na elektriku už jednoducho nestačia. Zistil to aj Dodge, ktorý stojí za najrýchlejším sériovo vyrábaným autom na svete. To ale už nie je pravda, keďže Tesla nedávno oficiálne uviedla na trh Model S Plaid, so zrýchlením z 0 na 60 míľ/h (96 km/h) pod dve sekundy.

Dodge Challenger z roku 2018 vo verzii Demon, ktorý bol teda donedávna najrýchlejším sériovým autom na svete, dosiahol rýchlosť 60 míľ/h za 2,3 sekundy. Je to bezpochyby pozoruhodný čas, nakoľko bol dosiahnutý so spaľovacím motorom a ten voči elektromotoru zaostáva najmä pri krútiacom momente.

Dodge

Ak chcú byť znova lídrom, musia siahnuť po elektrike

Uznávaný detroitský novinár Paul Eisenstein vo svojom článku prezradil, že Dodge už na elektrickej verzii „muscle car“ pracuje. Ako uvádza AutoBlog, prechod na elektrifikáciu v rámci automobilky Dodge je možný aj vďaka tomu, že americký výrobca áut aktuálne patrí do koncernu Stellantis, ktorý po vzore všetkých ostatných veľkých koncernov naplno rozbieha elektro-ofenzívu.

NEPREHLIADNI
Deň pred dodaním zvýšil cenu, potom ohromil svet. Musk oficiálne predstavil najvýkonnejší Model S Plaid

Podrobnosti o najrýchlejšom Dodge aký kedy automobilka vyrobí zatiaľ nepoznáme. Pri elektromobiloch zohráva veľmi dôležitú rolu aj aerodynamika, preto je dosť možné, že vôbec nepôjde o hranatý muscle car, akým je aktuálny Challenger.

Dodge

Pre milovníkov objemných motorov ale máme aj dobrú správu. Motor Hemi V8 podľa všetkého ešte nekončí a ukáže sa aj v nadchádzajúcej generácii Challengera, respektíve jeho súrodenca s označením Charger.

Hovorí sa však aj o plug-in hybridnej motorizácii, ktorá by slávnu V8 mohla nahradiť a ktorá by ponúkla podobný, alebo dokonca vyšší výkon pri nižších emisiách. Všetko je tak ešte otvorené a koniec koncov, ani príchod elektrického Challengera neočakávame v blízkej dobe – skôr v časovom horizonte dvoch až troch rokov. Dovtedy sa určite dozvieme množstvo nových a detailnejších informácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom