Vesmírna agentúra NASA bola takmer 20 rokov klamaná, keď spoločnosť Sapa Profiles so sídlom v Oregone falšovala certifikáty a záťažové testy. Kvôli tomu došlo v roku 2009 a 2011 k neúspešným misiám a vznikla škoda viac ako 700 miliónov dolárov – informuje Cnet.
Pôvodne sa síce hovorilo o tom, že za zlyhaním misie stojí nosná raketa, ktorá neodpojila náklad a satelity tak nakoniec zhoreli v atmosfére. Vyšetrovanie však ukázalo, že to bola chyba materiálu, konkrétne hliníkových výliskov, ktoré boli dodávané spoločnosťou Sapa Profiles Inc. Celé to malo trvať takmer 20 rokov, no prišlo sa na tom až teraz. Ktovie koľko ďalších prípadov sa po tomto odhalení zverejní.
Zamestnanci boli motivovaní bonusmi
Spoločnosť je dnes známa ako Hydro Extrusion Portland a v čase dodávania materiálu vládnym organizáciám vedome falšovala testy komponentov. Takéto nevyhovujúce materiály následne putovali rôznym spoločnostiam. Spoločnosť navyše vyplácala zamestnancom špeciálne výrobné bonusy, ktorí pravdepodobne taktiež plne vedomí svojich činov zatajovali a kryli nevyhovujúcu kvalitu a falšovali záťažové testy – prezradil Engadget.

Agentúra NASA pritom požaduje certifikované a testované komponenty priamo od dodávateľov, nakoľko sama nemá kapacitu na to, aby samostatne testovala jednotlivé diely. Nakoľko platí dodávateľom nemalé peniaze, nebol dôvod k tomu, aby sa vyvolali čo i len pochybnosti o tom, že dodané diely nespĺňajú požiadavky.
Okrem masívnej finančnej straty došlo hlavne k strate drahocenného času, nakoľko ďalšie misie a testy sa kvôli poruchám museli posúvať o niekoľko rokov. Spoločnosť Hydro Exstrusion nakoniec súhlasila so zaplatením odškodnenia vo výške 46 miliónov dolárov, čo je však len zlomok celkových škôd.
Zároveň sa tým pozastavili všetky vládne kontrakty s touto spoločnosťou a po zverejnení výsledkov vyšetrovania je jasné, že firma bude mať veľký problém s budúcimi zákazkami a celkovým prežitím na trhu.
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada gigantické odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?

Vedci vyvíjajú „roborastliny“, ktoré ti nahlásia, že sú choré. Špenátový list dokáže poslať e-mail

Vlastné aerolinky malo aj Slovensko, ich osudy sú však tragikomické. Príbeh Slovakian Airlines vyniká najviac
