Vesmírna agentúra NASA bola takmer 20 rokov klamaná, keď spoločnosť Sapa Profiles so sídlom v Oregone falšovala certifikáty a záťažové testy. Kvôli tomu došlo v roku 2009 a 2011 k neúspešným misiám a vznikla škoda viac ako 700 miliónov dolárov – informuje Cnet.

Pôvodne sa síce hovorilo o tom, že za zlyhaním misie stojí nosná raketa, ktorá neodpojila náklad a satelity tak nakoniec zhoreli v atmosfére. Vyšetrovanie však ukázalo, že to bola chyba materiálu, konkrétne hliníkových výliskov, ktoré boli dodávané spoločnosťou Sapa Profiles Inc. Celé to malo trvať takmer 20 rokov, no prišlo sa na tom až teraz. Ktovie koľko ďalších prípadov sa po tomto odhalení zverejní.

Zamestnanci boli motivovaní bonusmi

Spoločnosť je dnes známa ako Hydro Extrusion Portland a v čase dodávania materiálu vládnym organizáciám vedome falšovala testy komponentov. Takéto nevyhovujúce materiály následne putovali rôznym spoločnostiam. Spoločnosť navyše vyplácala zamestnancom špeciálne výrobné bonusy, ktorí pravdepodobne taktiež plne vedomí svojich činov zatajovali a kryli nevyhovujúcu kvalitu a falšovali záťažové testy – prezradil Engadget.

záťažové testy
NASA

Agentúra NASA pritom požaduje certifikované a testované komponenty priamo od dodávateľov, nakoľko sama nemá kapacitu na to, aby samostatne testovala jednotlivé diely. Nakoľko platí dodávateľom nemalé peniaze, nebol dôvod k tomu, aby sa vyvolali čo i len pochybnosti o tom, že dodané diely nespĺňajú požiadavky.

Okrem masívnej finančnej straty došlo hlavne k strate drahocenného času, nakoľko ďalšie misie a testy sa kvôli poruchám museli posúvať o niekoľko rokov. Spoločnosť Hydro Exstrusion nakoniec súhlasila so zaplatením odškodnenia vo výške 46 miliónov dolárov, čo je však len zlomok celkových škôd.

Zároveň sa tým pozastavili všetky vládne kontrakty s touto spoločnosťou a po zverejnení výsledkov vyšetrovania je jasné, že firma bude mať veľký problém s budúcimi zákazkami a celkovým prežitím na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom