Možno o tom netušíš, no naša malá krajinka sa môže pochváliť viacerými unikátmi, ktoré nenájdeš takmer nikde inde na svete. Skvelým príkladom je netradičné Múzeum Mobilov v Dobšinej, ktoré zoskupuje vyše 3500 klasických tlačítkových telefónov rôznych značiek.

Toto Múzeum zoskupuje zariadenia dokopy od 14 rôznych výrobcov.

zdroj fotografie: Facebook/Múzeum Mobilov Dobšiná/Štefan Polgári

O túto unikátnu zbierku sa postaral Štefan Polgári, ktorý začal zháňať tradičné telefóny z rokov minulých hlavne pre radosť, ktorá postupne prerástla až do zberateľskej vášne. Za posledných pár rokov sa mu tak podarilo zoskupiť ohromný počet modelov od svetoznámych spoločností. Nechýbajú medzi nimi telefóny, ako Nokia, Siemens, Sagem, Alcatel, Sony Ericsson, Samsung, LG či Motorola. Ďalej sa v nej však nájdu aj prístroje od spoločností Philips, Toshiba či Bosh, ktoré sa u nás mobilnými telefónmi veľmi nepreslávili.

Štefan považuje zbieranie telefónov nielen za svoju vášeň, ale aj za dobre cielenú investíciu.

zdroj fotografie: Facebook/Múzeum Mobilov Dobšiná/Štefan Polgári

Na jednom mieste si tak všetci návštevníci môžu prezrieť vývoj, ktorý zaznamenali telefóny za posledné desaťročia. Múzeum Mobilov Dobšiná sa snaží upozorniť na výnimočnosť starších telefónov. Tú v smartfónoch mnohí ľudia hľadajú len márne, pričom sú nimi vnímané ako prístroje bez vlastnej identity či duše. To sa ale nedá tvrdiť o týchto postarších, no o to zaujímavejších zariadeniach, ktoré boli a stále sú poriadne originálne.

Jeho úplne prvá zakúpená kolekcia obsahovala viac ako 1000 telefónov.

zdroj fotografie: Facebook/Múzeum Mobilov Dobšiná/Štefan Polgári

Za zmienku rozhodne stoja komunikátori od Nokie, ktoré možno považovať za predchodcov dnešných multifunkčných smartfónov. Tie boli na svoju dobu skutočne drahé a mohli si ich tak dovoliť len úspešní podnikatelia. Hoci Štefan vlastní viac ako 3500 zariadení, vystavuje z nich približne len 1200, zatiaľ čo tie ostatné sú bezpečne uschované v jeho archíve. Najviac si, samozrejme, cení kúsky, ktoré sa odlišujú, či už svojou konštrukciou, alebo netradičnými funkciami.

Od 12. marca 2017 je Štefan zapísaný aj v Knihe slovenských rekordov ako majiteľ najväčšej zbierky klasických „hlúpych“ telefónov na Slovensku.

zdroj fotografie: Facebook/Múzeum Mobilov Dobšiná/Štefan Polgári

Jedným z nich je napríklad model LG GD900 Crystal, ktorý sa môže pochváliť priehľadnou vysúvateľnou numerickou klávesnicou, ale aj dotykovým displejom či schopnosťou pripojenia k Wi-Fi. Nesmierne cennou je aj Nokia 7600, ktorá je dizajnovým skvostom. Ak si sa rozhodol, že si chceš prezrieť históriu mobilných telefónov, určite ti odporúčame navštíviť oficiálny web múzea či stránku na Facebooku. Nájdeš tam zaujímavé informácie a kontakt na pána Štefana, ktorý ti po dohode bez problémov odhalí zákutia jeho múzea. Ak navyše stále vlastníš jeden zo starších telefónov a nevieš čo s ním, môžeš ho tomuto múzeu pokojne darovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom