Portál Slovensko.sk má poskytovať občanom Slovenskej republiky jednoduchý prístup k informáciám a službám verejnej správy. Už po jeho spustení však bola kritizovaná štruktúra, neprehľadnosť a aj nekompatibilita so smartfónmi, čo priznal aj podpredseda vlády, Peter Pellegrini. Pred pár dňami sa však na portáli objavil dokument, ktorý pojednáva o rozširovaní modulov a ďalších IT systémov.

Do portálu Slovensko.sk bolo už od jeho začiatkov investovaných niekoľko desiatok miliónov eur. Aj napriek obrovskej sume celého projektu si Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby objednala ďalšie úpravy za 19,3 milióna eur. A ako už býva zvykom, tak pri každom veľkom projekte je vypísaná verejná súťaž, ktorá sa ale v tomto prípade nekonala. Celá zákazka bola vybavená rokovaním a výsledná suma sa znížila len o približne 209 000 €.

portál Slovensko.skzdroj fotografie: Screenshot/NASES/YouTube

Nenechaj si ujsť
JOJ-ka vážne prestrelila požiadavky. Hrozí, že ju operátori odstránia zo svojej ponuky

Podľa agentúry je portál Slovensko.sk veľmi špecifickým informačným systémom a túto zákazku je vzhľadom na jej vlastnosti schopný zvládnuť iba jeden subjekt. Šéf Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby obhajoval spôsob vybavenia zákazky. Súťaž vraj nemohla byť vypísaná vzhľadom na problematiku celého projektu. Avšak podľa IT združenia nebola zákazka úmyselne rozdelená, aby sa tak zamedzilo vypísaniu súťaže, aj keď to bolo možné.

portál Slovensko.skzdroj fotografie: Screenshot/NASES/YouTube

Chyby mali podľa združenia Slovensko.Digital nastať aj pri predbežných výpočtoch nákladov celého projektu. Kompetentní nebrali do úvahy reálne investície na prevádzku, ale opierali sa o skúsenosti pri iných projektoch týkajúcich sa štátnych informačných systémov. Tým vraj boli porušené štátne zákonné predpisy a do budúcna sa tak malo zamedziť súťažiam pri IT zákazkách. Niektoré súčasti úprav modulov a funkcií dokonca vraj ani nesúvisia s charakterom celého projektu. Aj v tomto prípade sa teda nič nové pod Slnkom neudialo a u nás sa naďalej veselo míňajú peniaze na rôzne projekty, ktoré nám reálne nikdy nepomôžu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom